Ana Sayfa / GÜNDEM / Doğu da 2 Bin 677 Köy Yolu Kardan Kapalı

Doğu da 2 Bin 677 Köy Yolu Kardan Kapalı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yoğun kar yağışı nedeniyle 1143’ü Erzurum’da olmak üzere 2 bin 677 yerleşim biriminin merkezlerle bağlantısı kesildi. Meteoroloji, halkı çığ, buzlanma ve don olaylarına karşı uyardı.

Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu’da kar yolları kapattı. Erzurum’da 1143, Erzincan’da 506, Ağrı’da 464, Muş’ta 240, Kars’ta 220, Ardahan’da 81 ve Iğdır’da 23 olmak üzere toplam 2 bin 677 yerleşim biriminin merkezlerle ulaşım bağlantısı kesildi. Ardahan’ın Posof İlçesi’nde yoğun kar yağışı ulaşımı aksattı. Gürcistan’da açılan Türkgözu Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan İran plakalı TIR’lar, yoğun kar yağışı nedeniyle yolda beklemek zorunda kaldı. Damal yönünden Türkgözü Sınır Kapısı’na giden bir TIR, Ilgar Dağı Geçidi’nde kayarak yoldan çıktı. Şans eseri yan yatmayan TIR’ın kurtarılması için hava koşullarının düzelmesi bekleniyor. Kar yağışı ve sis nedeniyle denizden 2 bin 550 metre yükseklikteki Ilgar Dağı geçidinde görüş uzaklığı yer yer 5 metreye kadar düştü.

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürülüğü, kent merkezlerindeki kar kalınlıklarının, Ağrı’da 72, Muş’ta 61, Erzurum’da 43, Ardahan’da 28, Erzincan’da 18 santime ulaştı. Bölgede en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere Kars, Ardahan’da 11, Ağrı’da 9, Erzincan’da 8, Muş’ta 5, Iğdır 3 dereceyi bulduğunu bildirdi. Kar yağışı önümüzdeki Çarşamba gününe kadar devam edecek. Hava sıcaklığında 5 derecelik düşüş görülecek.  Halktan çığ, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları istendi. 

Bu arada sömestir tatili ile birlikte hareketlenen kayak merkezlerinde son yağışlarla birlikte kar kalınlıkları da arttı. Kar kalınlıkları Palandöken’de 150, Erzurum Konaklı’da 142, Erzincan Ergan’da 102, Kars’ın Sarıkamış’ta ise 80 santimetre olarak ölçüldü. – Erzurum

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan: HDP ve CHP Kürtlere yeni tuzaklar kuruyor

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, HDP ve CHP’nin Kürtlere yeni tuzaklarkurduğunu belirtti.Sosyal medya hesabından konuya …