Ana Sayfa / GÜNDEM / YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU, İçü’de “Türkiye ve Dünyada Yükseköğretim ve İstihdam” konulu konferans verdi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU, İçü’de “Türkiye ve Dünyada Yükseköğretim ve İstihdam” konulu konferans verdi.

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİNDE “TÜRKİYE VE DÜNYADA YÜKSEKÖĞRETİM VE İSTİHDAM” KONULU KONFERANS VERİLDİ

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU, üniversitemizde “Türkiye ve Dünyada Yükseköğretim ve İstihdam” konulu konferans verdi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Yücel ÜNAL, fakülte dekanları, akademik ve idari personel katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU, istihdamda yükseköğretimin önemini anlattı.

Son on yılda Yükseköğretimdeki öğrenci sayısının 2 buçuk kat arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU, söyle konuştu: “Yeni kurulan devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversitelerinin sayısındaki artışla birlikte, ülkemizde üniversite sayısı iki yüze yaklaştı. Buna istinaden akademisyen dağılımına baktığımızda Profesör ve Yardımcı Doçent sayısının makul düzeyde olduğunu ancak Doçentlik kadrosunun düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en önemli nedeni ise ne yazık ki yabancı dil sınavı. Bu konu ile ilgili de en kısa zamanda önerilerimizi ÖSYM’ye sunmayı planlıyoruz.”

Prof. Dr. ÇAVUŞOĞLU, konuşmasını “Pek istemediğimiz bir durum olsa da Açık Öğretim Fakültelerinin yılda sekiz yüz bine yakın öğrenci mezun etmesi de işsizlik açısından bir sorun teşkil etmekte. Bu konuda yapılan yeni düzenleme ile 140 olan sınav barajı 150’ye çıkarıldı. Bu uygulamanın sonuçlarını önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz.” diye sürdürdü.

Ülkemizdeki işsizlik sorununa da değinen Prof. Dr. ÇAVUŞOĞLU, üniversiteyi bitiren mezunların sadece onda birinin devlette iş bulabildiğini dolayısıyla mezunların kendilerine yeni alternatifler bulması gerektiğini, ilerleyen süreçte üniversite mezunu olmayanların iş bulma şansı dahi olmayacağını ifade etti.

Konferans soru ve cevaplarla sona erdi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Murat Hançer’den Başhekim Op.Dr. Adem Aslan’a hayırlı olsun ziyareti

Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve  İnternet Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci yazar Murat …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.