Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI AK PARTI MERKEZ ILÇE BASKANI LATIF BIRGUL’DEN YENİ TİCARET YOLLARI VE TÜRKİYE

AĞRI AK PARTI MERKEZ ILÇE BASKANI LATIF BIRGUL’DEN YENİ TİCARET YOLLARI VE TÜRKİYE

                               AĞRI AK PARTI MERKEZ ILÇE BASKANI LATIF BIRGUL’DEN YENİ TİCARET YOLLARI VE TÜRKİYE
TÜRKİYE İÇİN ŞİMDİ GÜNCEL-EKONOMİK VE POLİTİK PRATİK OLARAK, BİR VEÇHESİ İLE ANLATALIM.
PASİFİK ASYA’YI AVRUPA PAZARINA BAĞLAYAN ÜÇ ÖNEMLİ GÜZERGÂH VAR. BU ÜÇ GÜZERGÂH BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN VE ASYA-AVRUPA ARASINDAKİ EKONOMİK ENTEGRASYONU SAĞLAYAN ÖNEMLİ TİCARİ GEÇİŞLERDİR. ŞUNU DA HEMEN SÖYLEMELİYİZ Kİ, BU GÜZERGÂHLAR DEMİRYOLU OLARAK ÖNE ÇIKAR. ÇÜNKÜ DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI, ÖZELLLİLKE HIZLI TREN YOLLARI, HIZ, FIYAT VE GÜVENLİK OLARAK DİĞER ALTERNATİFLERİNE GÖRE ÇOK AVANTAJLIDIR. BAŞTA ÇİN OLMAK ÜZERE, GELİŞMEKTE OLAN ASYA’YI AVRUPAYA BAĞLAYAN ÜÇ ANA KORİDOR ŞÖYLEDİR;
     –  KUZEY KORİDOR;BU KORİDOR,RUSYA ÜZERİNDEN TRANS SİBİRYA HATTI BOYUNCA RUS ANAKARASINDAN GEÇİYOR,KAZAKİSTAN VE BELARUS ÜZERİNDEN AVRUPAYA ULAŞIYOR.BİLİYORSUNUZ,RUSYA 2010 DAN BERİ,BELARUS VE KAZAKİSTAN İLE GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇERİSİNDE.KUZEY KORİDORU,KIRIM SORUNUNDAN SONRA,BATI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ SİYASİ SAKINCALAR İÇERİYOR.
   -ORTA KORİDOR:     BU YOL, ÇİNDEN KUZEYE ÇIKIYOR VE KAZAKİSTAN ÜZERİNDEN TÜRKMENİSTAN, HAZAR(FERİBOT)AZERBAYCAN VE TÜRKİYE ‘DEN GEÇEREK AVRUPA’YA VARIYOR.
    -GÜNEY KORİDOR: BU YOL KAZAKİSTAN’DAN BAŞLIYOR VE TÜRKMENİSTAN-İRAN- TÜRKİYE HATTINI KULLANIYOR. YENİ İPEK YOLU NU OLUŞTURACAK VE ASYA İLE AVRUPA YI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK BU GÜZERGÂHLARA BAKTIĞIMIZDA ORTA VE GÜNEY KORİDORLARIN HEM AVRUPA İÇİN HEM DE ABD –AB ARASINDA OLUŞTURULMAK İSTENEN TRANSATLANTİK TİCARET VE YATIRIM ORTAKLIĞI ÇERÇEVESİNDE ABD İÇİN KAÇINILMAZ ÖNEMDE OLDUĞU GÖRÜLÜR.
       BU DURUMDA ORTA KORİDOR YENİ İPEK YOLU İÇİN EN CİDDİ ALTERNATİFTİR. BUNUN İÇİN TÜRKİYE, GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLUNA ÇOK ÖNEM VERİYORBU YOL, ORTA KORİDOR UN EN ÖNEMLİ GEÇİŞLERİNDEN BİRİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR. YENİ İPEK YOLU, YİNE DOĞU ÇİN DENİZİ’NİN EN ÖNEMLİ LİMANLARINDAN TAM ORTA ASYA’YI GEÇEREK HAZAR BAĞLANTİSINI VE BAKÜ-TİFLİS—KARS GİBİ DEMİRYOLU GEÇİŞLERİNİ DE KULLANARAK HEM ANADOLU’YA GEÇEN HEMDE AKDENİZ ÜZERİNDEN AVRUPAYA ULAŞAN BİR GEÇİŞTİR. BU TRANSİT PAZAR AĞININ EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİDE HIZLI TREN AĞLARI İLE BU BÜYÜK ENTEGRASYONU SAĞLAMASIDIR.
                     YENİ İPEK YOLU YA DA RUSYA DIŞINDAKİ ORTA VE GÜNEY KORİDORLARI, BATININ KARŞISINA ŞU ÖNEMLİ SEÇENEKLERİ KOYUYOR;
1-ÇİN VE GELİŞMEKTE OLAN ASYA GERÇEĞİ GÖRMEMİZ GEREKEN REEL BİR DURUM VE BU YENİ BİR KALKINMA PARADİGMASINI ORTAYA KOYUYOR. BU KALKINMA BATI İLE BULUŞMAK ZORUNDA. BU BULUŞMANIN BARIŞ İÇİNDE OLMASI İÇİN EKONOMİK VE SİYASİ ENTEGRASYON ÇOK ÖNEMLİDİR. BUNU ANCAK YENİ İPEK YOLU GÜZERGÂHI SAĞLAYABİLİR.
2-HANGİ GÜZERGÂH ÖNE ÇIKARSA ÇIKSIN YENİ İPEK YOLU’NUN KİLİT ÜLKESİ TÜRKİYEDİR. BUNUN İÇİN BÜTÜN DÜNYA TÜRKİYEDEKİ BARİŞ, DEMOKRASİ VE İSTİKRARIN ÜZERİNE TİTREMELİDİR. TÜRKİYEDEKİ İSTİKRARSIZLIK BÜTÜN DÜNYAYA KİRİZ VE FELAKET OLARAK DÖNER.
3-YENİ İPEK YOLU VE ORTA –GÜNEY KORİDORLAR AYNI ZAMANDA RUSYA DIŞINDA YENİ ENERJİ KAYNAKLARINI AVRUPAYA ULAŞTIRACAK YEGÂNE SEÇENEKLERDİR. YENİ İPEK YOLU İLE GÜNEY GAZ KAORİDORU BU ANLAMDA KARDEŞTİR VE BURADA DA TÜRKİYE YİNE KİLİT ÜLKE POZİSYONUNDADIR.
4-YENİ İPEK YOLU GÜZERGÂHI AB GENİŞLEMESİ VE KİRİZİ İÇİN OLDUĞU KADARDÜNYA BARIŞI İÇİN DE TEK ALTERNATİFDIR.
                       AB VE İNGİLTERE ŞİMDİLERDE 2030’A KADAR HEM TRANSİT TİCARİ GEÇİŞLERİNDEHEM DE ENERJİDE RUSYA’YA BAĞIMLĞIMIZI NASIL AZALTIRIZ ÇALIŞMASINA BAŞLADI. AB ŞUNU İYİ BİLİYOR ÇİN VE ASYA ÜRETTİĞİ, İHRAC ETTİĞİ MALLARIN KALTESİNİ YÜKSELTEN YENİ BİR YOLLA GİRDİ VE ÇİN’İN AB YE İHRACATI GEÇEN YIL KRİZE RAHMEN, TOPALM İHRACANIN YÜZDE 20’SİNE YAKLAŞTI. BÖYLECE DENİZ YOLUNA GÖRE ÇOK HIZLI VE UCUZ OLAN DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI DAHA DA ÖNE ÇIKTI. ÇİNDEN HATTA GÜNEY KOREDEN ÇIKARAK; KIRGIZTAN, ÖBEKİSTAN, TÜRKMENİSTAN, HAZAR DENİZİ VE AZERBAYCAN, GÜRCİSTAN VE TÜRKİYE ÜZERİNDE( BAKÜ-TİFLİS-KARS)AVRUPAYA ULAŞACAK OLAN ORTA KORİDOR, DEMİRYOLU VE HIZLI TREN AĞLARI İLE ÖRÜLDÜĞÜ ZAMAN TRANS PASİFİK ORTAKLIĞI BAŞLAYACAKTIR. ÖTE YANDAN BU YOLUN İRAN VE TÜRKİYE ÜZERİNDEN GÜNEY YOLU İLE BULUŞMASI YENİ BİR DÖNEMDİR.
                BU DURUM, BİZE DÜNYA NÜFÜSÜNUN YARISININ BİRLEŞTİĞİ BİR EKONOMİYİ OLUŞTURACAKTIR. BU EKONOMİNİN TİCARİ VE SİYASİ KURALLARI, HUKUKİ YAPISI, STANDARTLARI, VERGİ REJİMLERİ ORTAK OLACAKTIR.
                BU BÜYÜK ENTEGRASYON, AVRUPA İÇİN TEK YOLDUR. BUNA BAĞLI OLARAK AB’NİN SERBEST TİCARET ANLAŞMALARINI HIZLA YAYARAK İLK ÖNCE PASİFİK KORİDORUNU AÇMASI GEREKTİĞİNİ RAPORLARINDA BELİRTMİŞTİR.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Murat Hançer’den Başhekim Op.Dr. Adem Aslan’a hayırlı olsun ziyareti

Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve  İnternet Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci yazar Murat …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.