Vali Varol, Tarım ve Hayvancılık Alanında Hayata Geçirilen Projelerle Desteklenen Çiftçilerle Bir Araya Geldi

Vali Varol, Tarım ve Hayvancılık Alanında Hayata Geçirilen Projelerle Desteklenen Çiftçilerle Bir Araya Geldi

ABONE OL
20 Haziran 2022 19:27
Vali Varol, Tarım ve Hayvancılık Alanında Hayata Geçirilen Projelerle Desteklenen Çiftçilerle Bir Araya Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, üretim alanlarının arttırılması, atıl durumda olan tarım arazilerinin üretime kazandırılması, çiftçilerimizin geliri yüksek ürünlere yönlendirilmesi ve Ağrı’da alternatif ürün çeşitliğinin arttırılması amacıyla tarım ve hayvancılık alanında hayata geçirilen projelerle desteklenen üreticileri ziyaret etti.

Vali Varol, Aşkale Köyünü Ziyaret Ederek Üreticilerle Bir Araya Geldi

Ağrı Valiliğince 2017 yılında hayata geçirilen ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen %80 hibeli “Meyvecilik Kültürünün İl Genelinde Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında kurulan 300 adet meyve bahçesinden biri olan meyve bahçesini ziyaret eden Ağrı Valisi Dr. Osman Varol,  Aşkale köyünde üretim yapan Alper Demir’den 600 adet elma ve armut ağacından oluşan bahçesi hakkında detaylı bilgi aldı.

Ziyaretlerini Harun Bulut’un tarım arazisinde sürdüren Vali  Varol, 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen %75 hibe  ile 100 çiftçiye kuru fasulye yetiştiriciliği desteğinin sağlandığı “Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında alınan destekle yürütülen üretim süreci hakkında çiftçiden bilgi alarak üreticiye hayırlı ve bereketli hasatlar diledi.

Atıl durumda olan arazilerin değerlendirilmesi ve besin değeri yüksek yem bitkilerinin yaygınlaştırılması sağlanarak et ve süt ürünlerinin veriminin arttırılması amacıyla 2021 yılında Ağrı Valiliğince hayata geçirilen %75 hibeli “Korunga Ekiliş Alanlarında Artış ve Mera Alanlarının Islahının Sağlanması” projesi kapsamında sunulan destekten yararlanan ve korunga yetiştiren 500 çiftçiden biri olan Hakan Alagöz’ün tarım arazisinde incelemelerine devam eden Vali Varol, üretici ile bir süre sohbet ederek proteince zengin ve yem kalitesi iyi olan korunga bitkisinin çiçeklerinin de arılar için çok iyi bir bal özü ve polen kaynağı olduğunu belirtti.

Vali Varol, “Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında destek alan Erkan Çetin’i ziyaret etti. Ağrı Valiliğince hayata geçirilen ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen proje ile 2021 yılında %90 hibe ile 226 çiftçiye, 2022 yılında %80 hibe ile 250 çiftçiye silajlık mısır yetiştiriciliği desteği sağlandığını belirten Vali Varol, bereketli toprakları ile Ağrı’nın tarım potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Vali Varol, Tarım Park ve Çiftçi Eğitim Merkezinde İncelemelerde Bulundu

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Valiliğince “Tarım Potansiyelini Keşfet Ağrı” sloganıyla hayata geçirilen proje sonucunda kurulan Tarım Park ve Çiftçi Eğitim Merkezine ziyarette bulundu.

Vali Varol; çiftçilerin ihtiyaç duyduğu 150 adet makine ve ekipmanı bünyesinde barındıran Tarım Parkı, çiftçilere yetiştiricilikte gerekli olan bilgileri düzenlenen eğitimlerle sağlayan Çiftçi Eğitim Merkezini, edinilen bilgilerin uygulanmasına olanak tanınacak demonstrasyon alanlarını ve kurulan seraları inceledi.

Çiftçi Eğitim Merkezinde bin metrekarelik alana kurulan ve patlıcan, biber, salatalık ve domates fideleri yetiştirilen 4 adet sera ile arpa, buğday, yulaf, mısır ayçiçeği, italyan çimi, yem bezelyesi ve kuru fasulyenin ekildiğini demonstrasyon alanlarını ziyaret eden Vali Varol, üreticilerin farklı ürünlerin üretim süreçlerini teknik personelin rehberliğinde deneyimlemesine imkan tanıyan proje ile çiftçilerin doğru tohum kullanımına yönlendirilmesi sonucunda bitkisel üretimde kalitenin arttırılacağını belirtti.

Ziyaretlerinde Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’a, Vali Yardımcısı İbrahim Şenkon ile Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi