Vali Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunu Ziyaret Etti

Vali Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunu Ziyaret Etti

ABONE OL
16 Şubat 2022 10:15
Vali Varol, İbrahim Çeçen İlkokulunu Ziyaret Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Valimiz Dr. Osman Varol’un katılımlarıyla, “Okuyan Şehir Ağrı” ve “Anadolu Masalları” projeleri kapsamında gerçekleştirilen bir dizi etkinlikten oluşan program düzenlendi.

İbrahim Çeçen İlkokulunda düzenlenen programa katılarak “Anadolu Masalları” projesi kapsamında anaokulu öğrencilerimize masallar okuyan Vali Varol, “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında okudukları kitaplardan esinlenerek geri dönüşüm sergisi ve drama gösterileri hazırlayan ilkokul öğrencilerimizle bir araya geldi.

Çocuklarımızı kendi kültürel kodlarımızı taşıyan, onlara farklı evrenlerin kapısını aralayan ve hayal güçlerini geliştiren masallarımızla tanıştırmak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığımız ve UNESCO ortaklığı ile hayata geçirilen ve ilimizde 100 masal anlatıcısı öğretmenimizle yürütülerek 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde 2 bin 132 öğrencimizin masallarla buluşturulduğu “Anadolu Masalları” projesi kapsamında Valimiz Dr. Osman Varol, anasınıfını ziyaret ederek “Altın Balta” masalını miniklerimize okudu.

Ardından çocuklarımızla masallar üzerine sohbet eden Vali Varol, masalların kuşaktan kuşağa aktarılan mirasımız olduğunu belirterek toplumların çevreleriyle, doğayla ve tarihleriyle etkileşimlerine bağlı olarak, sürekli biçimde yeniden tasarladıkları masallarla kimlik ve devamlılık duygusu ile kültürel çeşitliliğe katkıda bulunduklarını belirtti.

Anasınıfı ziyaretinin ardından Valimiz Dr. Osman Varol, “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında okunan “Bir Geri Dönüşüm Masalı, Buğdayın Hikâyesi, Birlikten Kuvvet Doğar” kitaplarının sergi ve drama gösterisi etkinlikleri için ilkokul öğrencilerimizle bir araya geldi. “Bir Geri Dönüşüm Masalı” kitabını okuyan öğrencilerimiz tarafından geri dönüşüm malzemelerinden üretilerek yeniden kullanıma sunulan ve doğal kaynaklarımızın korunmasına katkıda bulunan ürünlerin sergilendiği alanda incelemelerde bulunan Vali Varol, güzel ülkemizin geleceği olan evlatlarımızla okudukları kitap hakkında sohbet ederek ürünlerin geri dönüşüm serüvenine ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra öğrencilerimiz tarafından sahnelenen drama gösterisini izleyen Vali Varol, öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Valiliğimiz himayelerinde Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 2021-2022 eğitim öğretim yılında hayata geçirilen “Okuyan Şehir Ağrı” projesi kapsamında kendi okuma saatleri ile ebeveyn kitap okuma gün ve saatlerini düzenleyen merkezdeki okullarımızda birinci yarıyılda toplam 1 milyon 232 bin 294 kitap okunduğunu belirterek proje kapsamında düzenlenen drama, münazara, öğrenci-yazar buluşmaları, kompozisyon yarışmaları, şiir dinletileri, gezici kütüphane, okul gazete ve dergilerinin çıkarılması gibi etkinliklerle de projenin sene boyunca süreceğini belirtti.

Vali Varol; “Bir Varmış Bir Yokmuş” ile başlayıp, “Gökten Üç Elma Düştü” diyerek bitirilen “Nardaniye Hanım, Mercan Kız, Rüzgar Oğlu, Küllü Fatma, İmdi Dede, Bit Hatun ve Pire Bey” gibi onlarca masal kahramanlarımızın tanıtıldığı “Anadolu Masalları” projesi ile; kitap okumayı ilkokuldan liseye tüm öğrencilerimize sevdirmek için çeşitli faaliyetlerle zenginleştirilmiş olan “Okuyan Şehir Ağrı” projesinin ilimizde başarıyla yürütüldüğünü görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek ziyaretlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi