Vali Varol, Deprem Tatbikatına Katıldı

Vali Varol, Deprem Tatbikatına Katıldı

ABONE OL
5 Mart 2022 10:46
Vali Varol, Deprem Tatbikatına Katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Valimiz Dr. Osman Varol, Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen deprem anı ve acil durumlar tahliye tatbikatına katıldı.

Vali Varol, “2022 Afet Tatbikat Yılı”  kapsamında Deprem Haftası dolayısıyla, “Afet tatbikatı, yarının hazırlığı” parolasıyla deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili bilinçlendirme faaliyetleriyle can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesinde düzenlenen tatbikata katıldı.

Deprem anı alarmlarının çalması ile başlayan tatbikatta, deprem sırasında hayati öneme sahip olan çök-kapan-tutun pozisyonu alan öğrencilerimiz tehlike geçti alarmının ardından güvenli tahliye protokollerine uygun olarak okuldan tahliye edildi. Tahliyenin ardından acil toplanma alanlarında bir araya gelen öğrencilerimizin oluşturdukları çemberlerde yoklamalar alındı.

Can güvenliğinin sağlanmasının ardından artçı sarsıntılar olma olasılığı gözetilerek risk faktörü sürdüğünden binalara girişin yasaklanması ile AFAD ekiplerimizce yaşam çadırı kuruldu. Öğrencilerimizin çadır kurmayı da deneyimlediği tatbikatın sona ermesinin ardından arama kurtarma ekipmanları, kurulan stantlarla Vali Varol, Protokol Üyelerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize, ekiplerimiz ve AFAD gönüllülerimiz tarafından tanıtıldı.

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından yerli ve milli yazılımlarla geliştirilen “AFAD Acil” mobil uygulamasının tanıtıldığı programda uygulama sayesinde tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmanın son derece kolay olduğu vurgulandı.

Deprem kuşağında yer alan ülkeler arasında bulunan Türkiye’de, afetlere hazırlığın büyük önem taşıdığını belirten Vali Varol, AFAD ile iş birliği halinde 2021 yılında düzenlenen eğitimlerin ardından, 2022 yılında da afet yönetimi konusunda yoğun mesai harcanacağını, tatbikatlarla bilinçlendirilen vatandaşlarımızın afetlere hazır hale gelmesinin amaçlandığını belirtti.

Vali Varol: “Bugün, doğal afetlere hazırlık ve farkındalık düzeyimizi arttırmak amacıyla bir tatbikat gerçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz Deprem Haftası’nda tüm Türkiye’de yapılan bu tatbikatların önemli bir farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Herhangi bir doğal afetle karşılaştığımızda hazırlık seviyemizin en üst düzeyde olmasını sağlamak ve vatandaşlarımızı en az hasarla afetlerden muhafaza etmek için çalışmalarımızı sürdürüyor, İçişleri Bakanlığımızca ‘Afet Tatbikat Yılı’ olarak belirlenen 2022 yılını tatbikatlarla geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

2021 yılında ülkemiz ve yakın çevresinde çözümlenen deprem sayısını 23 bin 756 olarak açıklayan AFAD tarafından 2021 Afet Eğitim Yılı kapsamında ülkemizde 60 milyon kişiye afet bilincinin geliştirilmesine yönelik eğitim verildiği, alınan afet eğitimlerinin ise 2022 yılında tatbikatlarla uygulamaya konulacağı belirtildi

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi