Ana Sayfa / GÜNDEM / Projeleriyle Ağrı’yı Uçuracak Olan Başkan

Projeleriyle Ağrı’yı Uçuracak Olan Başkan

Ağrı Valisi ve Belediye Başkanı Süleyman Elban, ilimizde yeni yapılacak Projeler, AVM, sosyal alanlar, peyzaj ve altyapı çalışmaları kapsamında yaklaşık maliyetinin 220 milyon liraya ulaşan yatırımlar gerçekleştirileceğini söyledi.

Valilik’te gerçekleşen toplantıya Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alettin Aslan, Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz sahibi Murat Hançer ve Basın Mensupları katıldı. Elban, İlimizde yapımına başlanan ve yapılacak olan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İlimizin hem turizm açısından hemde yatırım alanında yapılacak çalışmaları için bu sezon yoğun bir dönem geçireceklerini belirten Vali Elban, “Bizim derdimiz İran’dan çok sayıda misafirin ilimize gelip konaklaması, ilin ekonomisine katkı sunması. Ayrıca vatandaşlarımızın da İran’a gidip ticaret yapmasını istiyoruz. Bu nedenle 4 araç kiraladık. Araçlarımız dolu gidip geliyor. Son olarak iki sınır kapımız arasına da ücretsiz 2 servis bıraktık. Cuma günü Sarısu Ticaret Merkezi’nin ihalesine çıkıyoruz. Dükkan, yanına gümrük binası, restoran, mescit gibi sosyal alanlarıyla birlikte olacak. Bu Ay sonu veya gelecek ay başında AVM’nin ihalesini yapıyoruz. AVM ile ilgili bir firmaya fizibilite ve teknik rapor hazırlattık. Firmaya, AVM’nin 500 bin nüfuslu Ağrı, 200 bin nüfuslu Iğdır ve Muş’un Bulanık ilçesi ile 900 bin nüfuslu bölgeye ve sayısı belli olmayan İranlılara hitap edeceğini belirttik. Ona göre büyük bir AVM yaptırıyoruz. AVM’de ortalama 140-150 tane iş yeri olacak. Bunlardan belki 10-15 tanesi ulusal marka olacak. Diğerleri yerele bayilik veriyor zaten. Oradaki 135-140 iş yeri yine Ağrılının olacak. AVM’nin 120 milyon liraya mal olacağını düşünüyoruz. Oraya bir de Otel koyacağız. Diğer saydığım projelerin de yine 100 milyon liranın üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Eleşkirt ilçesindeki kayak tesisini de aktif hale getireceğiz. Bunun dışında nisan ayının ilk haftasında şehir merkezinde sıcak Su (kaplıca suyu) için sondaj vurulacak. Orada yapılacak oteller, kentin yatak kapasitesine ciddi bir ivme kazandıracak. Kaplıca, turizme inanılmaz bir destek olacaktır. Şehir merkezinde olacağı için hem şehir, hem de kaplıca otel olacak. Orada 8 dönüm yerimiz var. Otelleri oraya düşünüyoruz. Eğer su bizim düşündüğümüz 70 derecenin üzerine çıkarsa şehrin ısıtmasını da planlıyoruz. Bu yıl karla mücadele çalışmalarında tasarrufumuz oldu diye çok seviniyordum. Ama her gece sıfırın altında 7-8 derece, gündüz artı 3-4 derece Sıcaklık bir tane sağlam yol bırakmadı. Geçen yıl kasımda donuyor, nisanda çözülüyordu ve yollar bozulmuyordu. Şimdi her akşam don, her sabah çözülme ve alt yapı da sağlam olmayınca sonuç bu oldu. Meteoroloji pazar gününe kadar yağışlı gösteriyor. Yaptıklarımız da ilk yağmurda patlayacak gibi. Havanın ilk başta avantajımıza olacağını düşünüyorduk. Bir milyon liraya yakın mazot tasarruf ettik. Ama sonradan anladık ki seneye kış olsun diye dua edeceğiz. Yüzüncü Yıl Mahallesi’nin ihalesi yapıldı, bu mahalleyi yerinde dönüştüreceğiz, çok katlı binalar yapmayacağız. Öte yandan şehrin trafiğinin rahat nefes almasını sağlamak adına Dörtyol Kavşağı’nda alt geçit yapacağız. Terminalin yanında 250 dönümlük arazi üzerine yapılacak 250 dönümlük tekstil kent projesinin ihalesini yapıp Mayıs ayında hazır hale getireceğiz ve burada bin 850 kişiye iş olanağı sağlanacak. “dedi.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

 Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın Acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın babası  muhterem Hacı Selahattin AYDIN Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün …