Ana Sayfa / GÜNDEM / Türkiye Dağcılık Federasyonu amblemi Ağrı’da tanıtıldı

Türkiye Dağcılık Federasyonu amblemi Ağrı’da tanıtıldı

Türkiye Dağcılık Federasyonunun yeni logo tanıtımı Ağrı’da gerçekleşti. Kültür ve Kongre merkezinde gerçekleşen programda logo tanıtımını Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar yaptı.

 

Düzenlenen tanıtım programına Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut, Tugay Komutanı Ahmet Ömercikli, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar, Dağcılık İl Temsilcisi Servet Arslan, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Vali Elban, Türkiye Dağcılık Federasyonu logosunun Ağrı’da yapılmasının çok anlamlı olduğunu belirtti. Elban “ Biliyorsunuz bizler yaşadığımız coğrafya gereği dağlarla çok iç içeyiz. Dağlar bizim yaşam tarzımız şarkılarımızda türkülerimizde beslenme tarzımızda hep dağlar vardır. Bunu bir spor ve faaliyet olarak düşünmedik. Batılılar ülkemizde başta ağrı dağı olmak üzere 188 yıl önce başlıyorlar dağcılığa tırmanışa. İlk ağrı dağına yapılan bu tırmanıştan sonra ilimizdeki dağcılık faaliyetleri uluslar arası sporcuların ilgisini çekmiş. Ağrı dağı bu işin merkezi haline gelmiştir. Ben bu etkinliği burada düzenleyen ve bu geleneği devam ettiren federasyona teşekkür ediyoruz. İnşallah huzurun ve barışın bizim tüm dağlarımızda olması,ağrı dağının hakettiği turizme ve dağcılık sporuna kazandırılması temenni ediyorum.”

Logo tanıtımını yapan Federasyon Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar “ Değerli katılımcılar bugün burada Türkiye Dağcılık Federasyonu adına büyük bir gün yaşanıyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’nı yeni logosuna katarken Ağrı’da tanıtım çalışmasını gerçekleştiriyor. Ağrı Dağı ülkemizin doğusunda bulunan en yüksek dağı. Ağrı Dağına ilk çıkış 1926 yılında Türk ordusundaki komutanlar tarafından yapılıyor. 1928 yılında kurulan Türk Dağcılık Cemiyeti bir tırmanış gerçekleştiriyor. O günden günümüze dağcılık böyle şekil alıyor. Ağrı Dağı’nın yeniden Dağcılık turizmine kavuşturulması için ilk adımımız logo oldu. Bundan sonra Ağrı Dağı’nda bir dağ evi, Dağcılık Federasyonu müzesi ve bir ofis açmayı düşünüyoruz. Logomuz Ağrı Dağı içerisinde Türk bayrağı grafiğiyle şekil almış durumda. “

Tanıtım logo ile fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Hamur-Tutak Yolunda Yakıt Tankeri Devrildi

Hamur-Tutak Yolunda Yakıt Tankeri Devrildi Hamur-Tutak karayolu istikametinde hareket halinde olan 35 AJ 7698 plakalı …