Ana Sayfa / GÜNDEM / Tezeren Köyünde,Toprak Bayramı

Tezeren Köyünde,Toprak Bayramı

Ağrı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce merkez Tezeren köyünde ‘Toprak Bayramı’ etkinliği düzenlendi.

Toprak Haftası dolayısıyla Tezeren köyünde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Engin, toprağın kutsal olduğunu belirtti. Canlıların ve yaşamın kaynağı olan topraklarımızı yok etmeden ve kirletmeden gelecek nesillere bırakmanın hepimizin görevi olduğuna dikkati çeken Engin, bitkilerin gelişmesini sağlayabilmesi için ihtiyaç duyulan 1 santimetre kalınlığındaki toprak tabakasının oluşumu için, 200-1000 yıl gibi bir zamana ihtiyaç olduğunu bildirdi. Engin, özellikle 2004 ile 2013 yılları arasında Türkiye’nin 2,78 milyon hektar tarım arazisinin üretim dışı kalarak kaybedildiğini, kaybedilen toprağın da yaklaşık 3 Kıbrıs adası yüzölçümü kadar olduğunu söyledi.

Etkinlikte Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Vekili Ferdi Çelik toprak ve tarımın önemi konusunda bir sunum yaptı. Daha sonra çiftçilere domates fidesi dağıtımı yapıldı. İl Müdürü Kenan Engin ile birlikte çiftçiler beraber fide dikimi gerçekleştirdi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ’de “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” Konferansı Düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ),  “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” Konferansı düzenlendi. AİÇÜ Kültür ve …