Ana Sayfa / GÜNDEM / Süphan Dağı Kış Tırmanışında 20 Dağcı Zirve Yaptı.

Süphan Dağı Kış Tırmanışında 20 Dağcı Zirve Yaptı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörlerinden Adem Gül yönetiminde 20 dağcı, deniz seviyesinden 4 bin 58 metre yükseklikteki Süphan Dağına kış tırmanışı gerçekleştirdi.

Van Gölü’nün kuzeyinde, Van, Bitlis, Ağrı ve Muş’a sınırı olan Süphan Dağına 1 Şubat günü Bitlis’in Adilcevaz ilçesinden arabalarla hareket eden dağcılar, deniz seviyesinden 2 bin 200 metre yüksekliğe kamp kurdu. Volkanik bir dağ olan ve karla kaplı bulunan Süphan’a At Yaylasından saat 04.00’te tırmanışa geçen Adem Gül yönetimindeki dağcılar, Süphan Dağının zirvesine çıktı. Yaklaşık 6 saat süren zorlu bir tırmanışla zirve yapan dağcılar, 4 bin 58 metreden Van Gölünü izleme olanağı buldular. Zirvede fotoğraf çektiren dağcıları TDF Başkanı Alaattin Karaca telefonla arayarak kutladı. Dağcılar, daha sonra kampa geri döndü.

Antrenör Adem Gül, Süphan Dağı kış tırmanışını başarıyla tamamladıklarını belirterek, her yıl tanıtım amaçlı bu kış tırmanışını tekrarlayacaklarını söyledi. Gül, “Tırmanışa 21 dağcı ile başladık. Süphan’ın zirvesine 20 dağcı çıktı” dedi.

– Ağrı DHA

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İçin Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı

Vatan topraklarının işgal tehlikesi altında olduğu bir dönemde Aziz Milletimizin 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yaktığı …