Ana Sayfa / GÜNDEM / Sulama havuzları ile çiftçinin yüzü gülecek

Sulama havuzları ile çiftçinin yüzü gülecek

İl Özel İdaresi Sulama Havuzları ile çiftçinin yüzünü güldürecek

İl Özel İdaresi, tarım ve hayvancılık kenti olan Ağrı’yı daha ilerilere taşımak için bütün hızıyla çalışıyor. Hizmet odaklı projeler ortaya koyan Özel İdare, tarım ve hayvancılığa katkıda bulunmaya devam ediyor.

İlkel sulamanın getirdiği külfeti ortadan kaldıracak projeleri hayata geçirmek için çalışan Özel İdare, sulanabilir tarım alanlarının artırılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tarım sektörüne büyük projeler kazandıran İl Özel İdaresi, kapalı sistem sulama havuzları ile bu yıl yaklaşık 15 bin dekar araziyi su ile buluşturuyor.

Yüzlerce çiftçinin faydalanacağı projeler ile arazilerin daha verimli kullanma imkânı elde edilecek. Ürün verimi ve kalitesini artıracak kapalı sulama sistemi projesi aynı zamanda hayvancılık potansiyeline de ivme kazandıracak.

Çiftçimiz tarlasının başındaki vanayı çevirerek arazisini sulayabilecek

Yapılan kapalı sulama sistemi ile tarımsal arazilerin başucuna kadar yeraltı şebekesi çekildiğini ifade eden Genel Sekreter Erhan Tenekeci, “Kapalı sulama sistemi havuzlarımızla birlikte çiftçilerimiz sulama sıkıntısı çekmeden arazisinin başındaki vanayı açarak arazisini rahatlıkla sulayabilecek. 40 metre uzunluğa, 25 metrede genişliğe sahip olan havuzlarımızın derinliği yaklaşık 2 metre. İsteğimiz ortaya koyduğumuz projeler ile sulanan arazi miktarını daha da artırarak çitçimizin refah seviyesini yükseltmektir” dedi.

Tarım ve hayvancılığın temelinde su olduğunu ifade eden Erhan Tenekeci, “Su olduktan sonra büyük bir sıkıntı ortadan kaldırılmış oluyor. Gerisi insanımızın çaba ve gayretine kalıyor. Sahip olduğumuz araziler çok kıymetli. Su ve toprağımız medeniyettir. Aşık Veysel’in dediği gibi ‘Toprak sadık bir yar’, bizim hayat kaynağımız. Bunu da en etkin şekilde kullanmak bizim sorumluluğumuz ve görevimiz” şeklinde konuştu.

Sulama sistemi birçok ihtiyacımızı gideriyor

Özel İdarenin yapmış olduğu kapalı sistem sulama hizmetinin birçok yararı olduğunu söyleyen Hamur Sarıbuğday Köyü Vatandaşı Osman Dursun, “Sulama sistemi tarımsal ihtiyaçlarımızın yanı sıra diğer birçok ihtiyaçlarımızı da karşılıyor. Hayvanlarımızı yeşil alanlarda otlatma imkânı doğuyor. Köyün içine çekilen hatla birlikte burada birçok temel ihtiyacımızı gideriyoruz. Su ihtiyacı olan burada karşılıyor. Arazilerimiz ve otlaklarımız uzun süreli yeşil kalıyor. Devletimizin bu hizmetleri için yetkililere teşekkür ederiz” dedi.

 

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Murat Hançer’den Başhekim Op.Dr. Adem Aslan’a hayırlı olsun ziyareti

Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve  İnternet Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci yazar Murat …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.