Ana Sayfa / GÜNDEM / SANAYİ SİCİL BELGESİ ALMAK İÇİN SON TARİH 1 TEMMUZ 2018

SANAYİ SİCİL BELGESİ ALMAK İÇİN SON TARİH 1 TEMMUZ 2018

Ağrı Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat İBİK İlimizdeki imalatçıların sanayi sicil belgesi alınmasının zorunluluğu ve belgenin sağlayacağı avantajlar konusunda açıklamalarda bulundu;

Murat İBİK yaptığı açıklamada; Bilindiği üzere 01 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren “ 7033 Sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa Geçici Madde eklenmiştir. Sanayici esnafımızı yakından ilgilendiren bu madde de “ Sanayi Siciline Kayıt Olmamış İşletmelere, herhangi bir idari para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olma imkânı getirilmiştir.” dedi.

Bu bağlamda İlimizde sanayi ile iştigal eden sanayi işletmelerinin (üretim, yazılım ve seri tadilat yapan) yukarıda belirtilen mevzuattan yaralanarak herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmamaları için en geç 01 Temmuz 2018 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze müracaat ederek Sanayi Sicil Belgesi almaları Kanuni zorunluluktur.

1 Temmuz 2018 tarihinden sonra, Müdürlüğümüzce yapılacak denetimde başvuruda bulunmayan işletmeler hakkında idari para cezası uygulanacak olup, sanayicilerimizin gereken hassasiyeti göstermeleri ve mutlaka İl Müdürlüğümüze gelerek Sanayi Sicil Belgesi almaları sanayicilerimizin idari yaptırıma maruz kalmaması ve hem de ilimizin sanayinin gelişimi açısından önem arz etmektedir. Dedi.

İl Müdürü İBİK ayrıca Sanayi Sicil Belgesinin işletmelere sağlayacağı faydalara da değindi.

Sanayi Sicil Belgesi Olan İşletmelerin;

-İhraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV tecil-terkin işleminden faydalanabilir.

-Elektrik faturaları sanayi abonesi tarifesinden ödenir.

-Kamu İhale Kanunu’nda yer alan yerli isteklilerin belirlenmesinde avantaj sağlanır.

-Dolaylı olarak iş imkanı tanır.

-Kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı desteklerden yararlanma imkanları mevcuttur. dedi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Ağrı’da Uyuşturucu ve Dolandırıcı Operasyonu

BASIN BÜLTENİ   Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce İl Merkezinde uyuşturucu …