Ana Sayfa / GÜNDEM / RESTORASYONU TAMAMLANAN AHMED-İ HANİ CAMİSİ VE TÜRBESİ’NİN AÇILIŞI

RESTORASYONU TAMAMLANAN AHMED-İ HANİ CAMİSİ VE TÜRBESİ’NİN AÇILIŞI

Doğubayazıt’ta restorasyonu tamamlanan Ahmed-i Hani Camisi ve Türbesi’nin açılışına katılan Ağrı Valisi Musa Işın, “İnsan olan güzel ortamlarda yaşamak ister, insan olmayan da çöplüğün, pisliğin, rezaletin içinde yaşamak ister. Biz halkımızın güzel ortamlarda yaşamasını istiyoruz ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Göreceksiniz, Ağrı ve Doğubayazıt’ı yaşanılabilir kentler arasına sokacağız.” dedi.

Ağrı Valisi Musa Işın, Doğu Anadolu Projesi İdaresi (DAP) ve Doğubayazıt Kaymakamlığı’nın destekleriyle restorasyonu tamamlanan Ahmed-i Hani Camisi ve Türbesi’nin açılış törenine katıldı.

Törene Vali Işın’ın yanı sıra Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Ulaş Akhan, 1. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, DAP Başkanı Adnan Demir, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Bayram, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Ulaş Akhan, DAP İdaresi’nin vermiş olduğu destekle yaklaşık 6 ay önce başlatılan Ahmed-i Hani Camisi ve Türbesi’nin restorasyon çalışmalarının bitmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Akhan, “Yaklaşık 6 ay önce başlattığımız çalışmaların çok şükür sonuna geldik. Restorasyon çalışmaları kapsamında türbemizin ve camimizin üst kubbeleri kurşunla kaplandı. Kapı ve pencerelerde yapılan restorasyonun yanı sıra türbemize bir aşhane ve abdesthane kazandırdık. Ayrıca türbe ve camimizin çevre düzenleme çalışmalarını da gerçekleştirdik. Bu kapsamda çevrede bulunan metruk yapıları kaldırdık ve türbe çevresinde ağaçlandırma çalışması başlattık.” diye konuştu.

Akhan’ın ardından söz alan Vali Musa ışın, konuşmasına restorasyonu gerçekleştiren DAP İdaresi’ne ve Doğubayazıt Kaymakamlığı’na teşekkür ederek başladı. Vali Işın, “Sağolsunlar hem DAP İdaremiz hem de Kaymakamlığımız 500 er bin TL katkı sağlayarak burayı Ahmed-i Hani hazretlerinin maneviyatına uygun bir hale dönüştürdüler.” şeklinde konuştu.

Doğubayazıtlılar’ın hizmetin en güzeline layık olduğunu vurgulayan Vali Işın, şunları söyledi:

“Biz Ahmed-i Hani’lerin, Mevlana’ların, Yunus Emre’lerin torunlarıyız ve onlara layık olmak zorundayız ve inşallah onlara layık olmak için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizim yolumuz Peygamber Efendimizin ve onun varisleri olan Ahmed-i Hani’lerin, Bediüzzaman’ların yoludur. Bize, Doğubayazıtlılara da bu yakışır. Eşkıyanın, haydutun peşinden koşmak hiçbir Müslüman’a yakışmaz, hiçbir insana da yakışmaz. İnşallah güzel hizmetlerimiz Doğubayazıt’ta da devam edecek. Kaymakam Bey, Belediye Başkan Vekili olarak da gerçekten çok güzel hizmetler yapıyor ve yapmaya da devam edecek. İnsan olan güzel ortamlarda yaşamak ister, insan olmayan da çöplüğün, pisliğin, rezaletin içinde yaşamak ister. Biz halkımızın güzel ortamlarda yaşamasını istiyoruz ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Göreceksiniz, Ağrı ve Doğubayazıt’ı yaşanılabilir kentler arasına sokacağız.”

Konuşmaların ardından restorasyonu tamamlanan Ahmed-i Hani Camisi ve Türbesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Program, Cuma Namazı’nı Ahmed-i Hani Camisi’nde kılan davetlilere aş evinde pişirilen yemek ikramıyla sona erdi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AĞRI BELEDİYESİ KAR ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Ağrı Belediyesi etkili olan kar yağışının ardından şehir merkezi ve mahallelerde kar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. …