Ana Sayfa / GÜNDEM / Platformlar “Dünya Ağrılılar Gününe” Hazırlanıyor

Platformlar “Dünya Ağrılılar Gününe” Hazırlanıyor

Ankara’da örgütlü Ağrı Birlik Platformu başkan ve yöneticileri, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Ağrı’da, Ağrı Sivil Toplum Platformu ile ortak hareket etme kararı aldı.

Ağrı Sivil Toplum Platformunu ziyaret eden heyet, karşılıklı olarak yapılabilecekleri konuşarak bir takım kararlar aldı.

Ankara Birlik Platformu Başkanı İdris Yaşar ve beraberindeki heyet ile yapılan görüşmelerde Ağrı Sivil Toplum Platformuna ATSO Meclis Başkanı Vasip Yılmaz başkanlık etti. Ziyarette 36 STK programa katılım gösterirken, alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Kararlar içerisinde en dikkat çeken ise “Dünya Ağrılılar Günü” ile ilgili madde oldu. Her iki Platform ortak bir çalışma ile ülke genelinde hizmet veren Ağrılı akademisyen, bürokrat, iş adamı, hukukçu vb. Ağrılı insan kaynağını tespit ettikten sonra, belirlenecek bir tarihte tüm Ağrılıların, Ağrı’da buluşturulmasını hedefleniyor. Alınan kararların Temmuz ayı itibari ile uygulamaya konulması bekleniyor.

1 – “Dünya Ağrılılar Günü” adı ile tüm Ağrılıları ortak bir şekilde temsil edecek ve farkındalık oluşturacak bir takım etkinlikler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

2 – Ağrı’yı ilgilendiren her konuda ve önemli olaylarda Ankara Birlik Platformu ile birlikte ortak basın bildirisi düzenlenmesine karar verildi.

3 – Ankara’da düzenlenecek olan bir çalıştay ile Ağrı’nın röntgeni çekilerek, önceliklerinin belirlenmesi ve bu önceliklerin siyaset kurumu ile istişare edilmesi kararlaştırıldı.

4 – Ağrı Tanıtım Günleri Etkinliğinin, her iki platformun ortak katılımı ve desteğiyle, daha geniş kitlelere ulaştırılması ve Ağrı’nın tanıtımında pay sahibi olunması için çalışmalar yürütülmesine karar verildi.

5 – Ağrılı bürokrat eksikliğinin her platformda dile getirilerek, buna yönelik Ağrı’nın siyasi değerlerinin biraraya getirilerek ziyaret ve girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

6 – Ulusal Ajans gibi yurtdışı kaynaklı projelerden Ağrı’nın yararlanabilmesi için Ankara’da örgütlü Platform tarafından Proje Destek Birimi kurulması kararlaştırıldı.

7 – Ağrı’nın siyasetçi, iş adamı, akademisyen, hukukçu, sağlıkçı gibi her alanındaki insan kaynağının tespit edilerek, Ağrılılık bilincinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

8 – Ağrı’da ki diğer Sivil Toplum Örgütlerinin de ASTOP bünyesine katılımının sağlanarak ASTOP yelpazesinin genişletilmesi kararlaştırıldı.

9 – Her bakanlığın çalışma alanına göre Ağrı’nın fizibilite raporunun çıkarılmasına karar verildi.

10 – Ağrı’nın eksikliklerinin bakanlık düzeyinde giderilmesi için Ağrı Milletvekili ile birlikte bakanlık ziyaretleri gerçekleştirilmesi için girişimlerde bulunulmasına karar verildi.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ’de Kulaçlar Engelleri Aşmak İçin Atıldı

AİÇÜ’de Kulaçlar Engelleri Aşmak İçin Atıldı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ) ‘3 Aralık Dünya Engelliler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir