Murat Hançer’den Yeni Akademik Yıl Dolayısıyla Rektör Karabulut’a Ziyaret

Murat Hançer’den Yeni Akademik Yıl Dolayısıyla Rektör Karabulut’a Ziyaret

Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Hançer, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut'u ziyaret ederek yeni akademik yıl öncesi merak edilen soruları sordu.

ABONE OL
9 Eylül 2022 18:48
Murat Hançer’den Yeni Akademik Yıl Dolayısıyla Rektör Karabulut’a Ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Hançer, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’u ziyaret ederek yeni akademik yıl öncesi merak edilen soruları sordu.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi mevcut öğrencilerin yanı sıra yaklaşık 4 bin öğrencinin katılımı ile yeni akademik yılı karşılıyor. Üniversitede hummalı bir hazırlığın yanı sıra sosyal yaşam hazırlıkları ile de öğrencilerin kampüste vakit geçirebilecekleri çeşitli alanlar oluşturuluyor.

Murat Hançer, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut’u ziyaretinde Üniversite hakkında şunları sordu;

Murat Hançer – Bu yıl üniversitenin yükü biraz daha arttı beklediğiniz herhangi bir sıkıntılı süreç var mı yoksa üstesinden rahatlıkla geleceğinizi düşünüyor musunuz?

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut – “Kurulduğu günden itibaren öğrenci sayısını her geçen gün artıran Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ailesine bu sene yaklaşık 3 bin 595 öğrenci daha katıldı. Ek kontenjanlarla birlikte bu sayı 4 bini bulacak. Doğayla iç içe modern yerleşkesinde, güzel, huzurlu ve güvenli bir ortama sahip Üniversitemizde mevcut öğrencilerimizin yanı sıra bu güzide aileye yeni katılacak öğrencilerimiz de eğitim-öğretimlerini sorunsuz bir şekilde sürdürme imkânına sahip olacaklardır. Dolayısıyla imkanlarımız oldukça iyi ve hiçbir sıkıntı olmayacaktır.”

Murat Hançer –  Üniversitemizin il genelinde yurt ve konaklama durumu ne aşamada ?

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut – Hükümetimizin ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızın yürüttüğü çalışmalarla barınma sorunun olmadığı ilimizde, kız ve erkek toplam 6 yurtta, yaklaşık 6 bin 334 öğrencimiz uygun şartlarda konaklayabilmektedir. Bu yıl KYK yurtlarına başvuran tüm öğrencilerimiz yerleştirildi.

Murat Hançer –  İlimize gelecek öğrencilere üniversite hakkında, bizler aracılığıyla söylemek istediğiniz tavsiye edici bir söyleminiz olur mu?

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut- Aramıza yeni katılacak sevgili öğrencilerimizden Hz. Nuh’un diyarı serhat kenti Ağrı’da bulunmanın bilinciyle yaşadıkları şehrin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini özümsemelerini, okullarını tamamlayıp memleketlerine döndükleri zaman yıllarca anlatabilecekleri hatıralar biriktirmelerini istiyorum. Öğrencilerimizin, öğrenci merkezli bir eğitim yuvası olan, genç ve dinamik bir akademisyen kadrosuna sahip, güçlü bir Uzaktan Eğitim alt yapısını bünyesinde barındıran ve dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında yer alan bir Üniversitemizde kendilerine sunduğumuz tüm imkânları değerlendirerek donanımlı bir şekilde yetişirken, öğrenci kulüpleri ile de kültürel, sosyal, sanatsal ve bilimsel yönlerden de çağımızın istediği girişimci, analitik düşünebilen, çözümler üretebilen bireyler olmaya noktasında da gayretli olmalarını diliyorum.

Murat Hançer –  Üniversiteyi halkla bütünleştirmek ilimize daha çok katma değer katmaz mı, şuan da halkın gözünde bağımsız bir görüntüsü var.

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut – Şehrimizin adeta lokomotifi konumunda bulunan Üniversitemizde, yürütülen akademik çalışmalarla bilim çıtası her geçen gün daha da ileri noktalara taşınırken bir yandan da halka açık konferans, program ve kurslarla şehrimizin kalkınmasına ve halkımızın değerlerinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunma noktasında önemli çalışmalar yürütülüyor. “Uluslararası Ahmed-i Hani” ve “Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi” Sempozyumları ile şehrimizin değerleri bilim dünyasının gündeminde önemli bir konuma getirildi. Bunun yanı sıra Valiliğimiz ile birlikte düzenlediğimiz “Yüzme Bilmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında yaklaşık 3 bin çocuğumuza yüzme eğitiminin yanı sıra bedensel engelli öğrencilere başta yüzme olmak üzere çeşitli dallarda destekler verildi. İlimizde ilk kez Üniversitemiz tarafından açılan Yaz Spor Okulu ile çocuklarımız sporla buluşturuldu. Öte yandan Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan Bilgisayarlı Muhasebe, Bilgisayar, İngilizce, Arapça, Sağlık Hizmetleri Sekreterliği, SPSS ve Nicel Veri Analizi, İşaret Dili Öğretici ve Tercüman Eğitimi, Tıbbi Sekreterlik, Çocuk Bakımı ve emzirme gibi istihdam ve eğitim odaklı kurslarla geçlerimizin farklı alanlardaki yetkinliği artırılmaya çalışıldı.

Murat Hançer –  Kampüs içerisindeki faaliyet alanları her yıl sayısı artan öğrencilere yetecek düzeyde mi?

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut – Yaklaşık 2 bin dönüm alan üzerinde kurulu olan Üniversitemizde, Spor Salonları, Fitness Merkezi, Halı Saha, Stadyum, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Bowling Salonu, Tenis Kortları, Bisiklet ve Yürüyüş Yollarından oluşan Spor kompleksi ile öğrencilerimiz sporun birçok branşında bedenlerini, yaklaşık 100 bin kitabın yer aldığı zengin içeriğe sahip kütüphanemizde ise zihinlerini geliştirme imkânına sahiptir. İçerisinde kafeterya, market, restaurant, kırtasiye, giyim, bijuteri, kuaför, sağlık merkezi, Kızılay Üni giyim mağazası ve çeşitli birimlerin yer aldığı Öğrenci Yaşam Merkezinde her türlü ihtiyaçları karşılama imkânına sahip olan öğrencilerimiz, göleti, kamelyaları, çeşitli sosyal donatılarının yanı sıra küre kafesi ve Nuh’un Gemisinin Maketine ev sahipliği yapacak Üniversite Millet Bahçesinde günün yorgunluğunu atabilecekler. Ayrıca bilimsel etkinliklerin yapıldığı İshak Paşa Sarayı modelli Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan konferans, panel ve sempozyumlarla bilgi birikimlerini daha da artıracak olan öğrencilerimiz, sosyal, kültürel, bilimsel ve sportif anlamda her türlü imkânı sorunsuz bir şekilde deneyimleme imkânına sahiptir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi