Murat HANÇER Yazdı. ‘’CEMAAT’’

Murat HANÇER Yazdı. ‘’CEMAAT’’

ABONE OL
31 Ağustos 2022 21:58
Murat HANÇER Yazdı. ‘’CEMAAT’’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncelikle cemmat’in tanımını yapmak istiyorum. Cemaat nedir, ne amaçla doğmuştur, bugün nasıl bir hale gelmiştir önce bunları tanımlamak  gerek.

Cemaat; Topluluk, kalabalık, namaz kılmak, vaaz veya mevlit dinlemek için bir araya gelmiş kimselerin oluşturduğu gruplara denir.Farklı bir tanımda ise , aynı dinden veya soydan insanların topluluğuna da cemaat denir:

İslam cemaati; Tarihte yeniçeri ocağı, saray gibi yerlerde çeşitli hizmetlerin yürütülmesiyle görevli çeşitli topluluklara da cemaat ismi verilmiştir.  Peygamber efendimiz  cemaat kelimesini  sık sık kullanmış dilinden düşürmemiştir, hatta  bütün Müslümanlar için “İslam cemaati” cümlesini kullanmıştır. Cemaat, Ümmet kelimesi ile eş anlamlıdır.Hadis-i şeriflerde de sık sık dile getirmiştir, “Cemaatten bir karış bile ayrılan kişi, İslam bağını boynundan çıkarmıştır.”; “Cemaatten bir karış ayrılan ve o halde ölen kişi, cahiliye ölümü ile ölür.”; “AllahüTeâlâ’nın rahmeti (yardımı) cemaat üzerinedir.”; “Ümmetim dalalet üzerinde birleşmez.” bu mübarek sözleri bile cemaat kelimesine verdiği değeri göstermektedir.AllahüTeâlâ, Âl-i İmran suresinin yüz üçüncü ayet-i kerimesinde; “Hepiniz AllahüTeâlâ’nın  ipine sarılınız, fırkalara bölünmeyiniz.” Buyurmuştur. İslam alimlerinden bazıları, Allahütealanın ipi, “cemaat, birlik” olarak yorumlamışlardır.

Cemaatin islam dinindeki güzel yerini bazı kendini bilmez tarikat liderleri tarafından kendi çıkar amaçları doğrultusunda kullanmaya başlamışlardır. Allah yolundan gidip insanlara güzel hizmetler yerine bazı cemaatlarda başka yollara sapmalar oldu,hatta bazı cemaatlarda kadın ticaretine varan sapmalar dahi olmuştur. Ancak tüm bunların yanı sıra İslam dininin koruyucusu durumundaki Türkiye Cumhuriyetine, Vatanına, Bayrağına,Milletine ve Toprağına karşı olacakları hiç aklımızdan geçmezdi ki, ne yazıkki oda oldu.

Hal bu ki hep söylemezler miydi, Çocuğunuzu Abilere veya Ablalara verin onlardininin öğrenerek, derslerinde başarılı olarak gelecekte adam olsun  derlerdi, bende hep demişimdir; hayır, ben okutacağım  ve ben adam edeceğim onu. Şimdi görüyorum ki ne kadar doğru karar vermişim. Allahıma binlerce şükürler olsun  kendim okuttum bu günlere geldi. Çevremizde fakir olan insanlara hep çocuklarınızı verin biz okutalım der ve alırlardı, şimdi bakıyorum ki bu çocuklar  vatana karşı düşman yetiştirmişler.Tabi tüm bu cümlelerimi bütün cemaata demiyorum, vatanını seven adam yetiştiren cemaatları ayrı tutuyorum. Benim sözüm Allah yolundan ayrılan kendi çıkarlar uğruna gururunu şerefini satan GÜLEN Cemaatinedir. Cadde ve Sokakta dolaşırken siz sevgili okurlarım bana gelip Murat bey ‘’Şu anda caddede,  sokakta,  hele akşamları Valiliğin önünde, bayraklar ellerinde sözde kendini gizleyen o kadar vatan haini Fetocularvarki, bunlar neden alınmıyor,bunlarda  yetmezmiş gibi şimdi bazı kesimlerde cemaat liderlerinin enişteleri, çocukları kollanıyor’’diyorlar.

Yine de Gülen Cemaatine teşekkür etmeden sözlerimi bitirmek istemiyorum neredeyse kaybolan birlik ve beraberliğimizi tekrar sağladığı için…. Vesselam NÖBETE DEVAM…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi