Murat Hançer Yazdı ; Ağrı’da Kanser ve Kalp Krizi Çoğalmaya Başladı

Murat Hançer Yazdı ; Ağrı’da Kanser ve Kalp Krizi Çoğalmaya Başladı

ABONE OL
31 Ağustos 2022 21:58
Murat Hançer Yazdı ; Ağrı’da Kanser ve Kalp Krizi Çoğalmaya Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evet Sevgili Okurlarım, yüzyılın vebası kanser denen bu illet son bir yıldır Ağrı’da bir hayli çoğalmaya başladı.

Kanser nedir ? Nasıl böyle çoğaldı ? Bunu araştıran anlatan yok Ağrı’da. Nedendir bilgisizlikten mi ? Yoksa düzensiz beslenmeden mi ?  Nedendir bu kanser ?

Önce Kanser nedir ; Kanser vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Hastalık hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve normal hücrelere yer bırakmaması ile başlar. Bu vücudun olması gerektiği gibi çalışmasını zorlaştırır. Kanser yalnızca bir hastalık değildir. Bir çok kanser türü mevcuttur. Tek bir hastalık değildir. Kanser akciğerlerde, memede, kalın bağırsakta ve hatta kanda başlayabilir. Kanserler bir çok açıdan benzer olmamakla birlikte büyüme ve yayılma açısından farklılık gösterir. Tabi kanserle ilgili halkı bilgilendirmek gerek buda bir ilde sağlıkla olur. Başta bir ilde sağlık konusu düzelmiş olacak ki kanserle ilgili çalışmalar olsun. Halkı kansere karşı alınması gereken önlemleri anlatsın halkı bilgilendirsin.

Kalp krizi nasıl oluşur ?

Kalbi besleyen kroner damarlardaki tıkanıklığa bağlı olarak kalbin o bölgede ki yetersiz kan akışından dolayı kalıcı olarak hasar görme sonucu meydana gelir. Kalp krizine neden olan kroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi aterosklerozdur. Ateroskleroz damar iç tabakası altında yağ (İPİD) birikimi ile karaktemize bir hastalıktır.

Kalp krizinde risk faktörleri nelerdir ?

  • Yaş (Erkeklerde 45 – Kadınlarda 55 Yaş üstü olmak)
  • Aile öyküsü (Birinci dereceden akrabalarında erken yaşta kalp krizi geçirme öyküsü olması)
  • Sigara
  • Hipertansiyon
  • Kolestrol Yüksekliği
  • Şeker Hastalığı
  • Obezite

Kalp krizi için önemli risk faktörleridir. Belirtileri nelerdir ? 

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi ağrı çoğu kez göğüsten çeneye ve sol kola yayılır. Bu belirtiler ile karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturun dinlenin. 112 acil yardım hattını arayarak gerekli bilgileri eksiksiz vererek yardım isteyin.Aynı zamanda burundan nefes alarak ağızdan vermek, uzun uzun göğüs kafesinden öksürerek kalp atışınızı hastaneye gidene kadar belli bir seviyede tutabilirsiniz. Kesinlikle yürümeye ve merdiven çıkmaya devam etmeyin. Tabi Sevgili okurlarım ben doktor değilim sadece biraz araştırarak sizleri bilgi sahibi yapmak istedim. Bu konular hakkında Ağrı’da inşallah paneller ve konferanslar düzenlenir. Halkımızı bilgilendirirler diye ümit ediyorum ve gerekli yerlere bunu mesaj olarak gönderiyorum. Umarım kısa zamanda yetkililerimiz halkımızı bilgilendirirler. Vesselam.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi