Ana Sayfa / GÜNDEM / Murat Hançer Sordu, 50 Yıllık Esnaf Fikret Yıldız Cevapladı.

Murat Hançer Sordu, 50 Yıllık Esnaf Fikret Yıldız Cevapladı.

Murat H. – Efendim önce sizi tanıyalım

Terzi Fikret –  kendim 1947 yılında Ağrı’nın ziyaret köyünde doğdum, çocukluğumdan beri ailem Ağrıya geldi yaklaşık 55 yıldır Ağrı’dayım. bu arada İstanbulda 12 yıl kaldım, terzilik mesleğiyle uğraşıyorum.

Murat H.. – Efendim kaç yıldır terzisiniz

Terzi Fikret – şöyle böyle 50 yıl oldu ama çıraklığı katarsak  daha fazla eder

 

Murat H. -Efendim Ağrının sorunları nelerdir.

Terzi Fikret – Ağrı’nın sorunlarından hangisini söyleyeyim, benim Babam Ağrı Devlet Hastanesinde aşçıydı bir Devlet Hastanesi vardı, 50 yıl sonra yine bir Devlet Hastanesi var.  ozaman Ağrı’nın 15 bin Nüfusu vardı ama şimdi Ağrının Nüfusu 550 bin  olmuş ağrının yine bir Devlet Hastanesi var bu Memleket bu kadarmı sahipsiz, Başbakanımız geliyor görüyor, Cumhurbaşkanımız geliyor görüyor, bakanlar geliyor cirit atıp gidiyor, yani ne yapıyorlar milletin gözünü boyamak için buraya geliyorsan güzel gel milletini dinle, milletin derdine kulak ver ve icraatınıda yap. Yok sen Ağrıya gelmişsin bir hava atıp gitmişsin hiçbirşey olmaz bu bir ikincisi, sağlık keşke bakanlar milletvekilleri gelse Ağrı’da devlet hastanesinin durumunu bi görse, adam gidiyo, kalabalık, bir güne sana sıra gelmez bu kadar insanın ihtiyacını nasıl karşılasın devlet hastanesi, karşılayamaz, zaten temizlikte yoktur o kadar insanın girip çıktığı yerde temizlikte olmaz. Mesela burda bir çok kardeşimiz Kalp Krizi geçirmiş Erzuruma gidene kadar yolda ölmüştür. yani kalp krizi geçiren bi insanın yerinden kımıldamaması lazım bence, Ama  sen burdan alıp götürdüğünde adam ölüyor yolda. Sağlık hususunda üçüncü hususda budur, sağlık Bakanı Recep Akdağ tüm Türkiye’nin Sağlık Bakanıdır. Bugün bütün Türkiye’nin her yerine el atması lazım Bölge Hastanesi Ağrı’nındı tuttu Erzuruma verdi. Sağlık Bakanı tüm çevredeki İllerin Erzuruma bağlı kalmasını istiyor. Neden çünkü Erzurumun menfaati var işin içerisinde. Kardeşim bu milletin sağlığı menfaatten önce gelir.Recep Akdağ gelmişti bir ara Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile adeta yüzünü gizliyordu. acaba bu millet benden hastanemi isteyecek. Sen Erzuruma gittiğinde yılda bi kaç tane hastanenin temeli atılıyor. Ağrı’da neden 50 yıldan beridir bir devlet hastanesi var.

Şimdi burdan Erzuruma hastasını götüreninde maddi sıkıntısı var,adam örneğin hastası var, bir arkadaşından veya faizle para verenlerden para alıyor, bi insanın bir hasta götürmesi bir buçuk milyar neden çünkü adam bir günde işini bitiremez bunun kan tahlilleri olur şuyu olur buyu olur otel parası lokanta parası gidiş parası yemek parası Ağrı’da eğer hizmet veren bir sağlık yeri olsa bu millet bu kadar mağdur olmaz. Sağlıkla ilgili söylenmesi gereken çok şey var.

Murat H. – Efendim Şu an Ağrıda 450 yataklı bir Devlet Hastanesi yapılıyor.

Terzi Fikret – Hastane dediler 1 yılda bitecek 3 yıldır daha bitmedi. Karsa gittim geçenlerde Kars’ta araştırma hastanesi var tıp fakültesi var Ağrı’da neden olmasın. Yani neden Ağrı hep ellerinin tersiyle böyle itiliyor.Yani Sağlıkla ilgili söylenecek çok şeyler var ama biz bunun hepsini anlatırsak uzar gider.

Murat H. – Efendim Fabrikalar Şeker Fabrikası, bide Et Fabrikası İşsizlik konusunda

Terzi Fikret – Şeker Fabrikası bir ara çok işçi çalışıyordu  zannımca bin kişi çalışıyordu. yalnız Şeker Fabrikasındada Ağrılılar  ayakçı olarak alınıyordu. Erzurumdan şurdan burdan amirler müdürler şefler Ağrı’danda kimleri almışlar temizlikçi güvenlikçi falan alıyorlardı. Gelen Müdür nereliyse kendi adamlarını getiriyorlar. Kardeşim niye bizim burda adam yokmu bir müdür tayin etseler bakıyorsun Erzurumun Şeker Fabrikası tıkır tıkır çalışıyor kars’ınki ve çevre illerinki de tıkır tıkır çalışıyor Ağrı’nın şeker fabrikası neden çalışmıyor acaba, kim bunu engelliyor.

Murat H. – Efendim Pancar ekilmiyor diyorlar pancar az o yüzden çalışmadığı söyleniyor. oradada az ekiliyor burdan oraya gönderiyorlar.ordan buraya göndersinler.

Terzi Fikret – evet öyle, Ağrı çevre illere gönderiyorsa çevre illerde Ağrıya pancarını göndersin, Ağrının Şeker Fabrikası çokta güzel yani. Çevredeki illerin şeker fabrikalarından çok çok güzel yani. Şimdi şeker fabrikasına bakıyorsun adam 40 yıldır 45 yıldır orada çalışıyor daha emekli olmamış, sen niye emekli olmuyorsun, emeklisi dolupta emekli olmayanı ben tasvip etmiyorum.

Murat H. – Zaten şuan çevre illere gönderiyorlar, konyaya kastamonuya, bunların devlete külfeti oluyor tabiki gitmesi gelmesi, aldıkları maaştan daha fazlası oluyor. buda devlete bir zarar. Ağrı’nın Şeker Fabrikası zararla çalışıyor, yani şimdi neden zararla çalışsın bu Şeker Fabrikasına bi el atılması lazım. bu kadar insanın aldığı paranın karşılığı olsun.

Terzi Fikret – Evet Hem İşsizliğe çare olur, Ağrıya getirisi olur. Teşviği fazla verseler, Çevre illerden gelir Ağrıya, Ağrı’da kazanır millette kazanır. Yani burada illa 80 ton pancarmı ekilmesi gerekiyor, ekildiği kadar çalıştır. sonra bak millet nasıl ekiyor.

Murat H. – Efendim Bugüne Kadar Ağrı’da ne icraatlar yapıldı Ağrıya neler yapıldı

Terzi Fikret – Şimdi ben Ağrı’ya siyasetçiler içinde söz verip sözünde duran bir kişi var o da Necmettin Erbakandı. Adam bir kere geldi size Şeker Fabrikası yapacağım dedi ve yaptıda. Ama kim gelirse bir yalanını atıyor seçilip meclise gittikten sonra bu milleti unutuyor. peki kardeşim ev ev dolaşıp oy isterken bütün insanlara samimi bir şekilde görüşürken, seçilip gittikten sonra niye yüzünü bu milleten gizliyorsun. Madem sen bu Milletin Vekiliysen gel bu milletin dertlerini dinle,  yoksa biz seni ne için meclise gönderdik. Sen bizim dertlerimizi dile getiresin diye meclise gönderdik.

Murat H. – Efendim Bugüne kadar Ağrıdaki MilletVekil’lerinden Ağrı’ya en çok çalışan Milletvekili kimdir diyebilirsiniz

Terzi Fikret – Vallahi ben hiçbirini diyemem

Murat H. – Efendim Şimdi Ağrı’da 4 tane milletvekili var 3 tanesi Hdp’den 1 tanesiden AK Parti’den bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Terzi Fikret –  Ben bunlardan yanada bugüne kadar bi icraat görmedim. Yani şimdi insan öyle birşey yapar ki milletin takdirini kazansın. Esnaf olarak ben bunların takdir edilecek bir icraatlarını görmedim. ama belki yapmış olabilirler ancak biz görmüyoruz. En yakın ille karşılaştırdık mı, Iğdır kaç yıllık il Ağrı Kaç yıllık il, Iğdır ne kadar güzel ama Ağrı neden böyle tartışılır. Geçen gece Doğubayazıt’tan Ağrıya geliyoruz, Ağrıya yaklaşırken lambalar bile görünmüyor kirli havadan, burada doğalgaz olsa böyle olmaz. Iğdır bir kaç senelik ildir ığdıra doğalgaz veriyorsunda buraya neden vermiyorsun. Kaç kez Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız geldi dediler ki doğalgaz vereceğiz dediler.

Murat H. – Efendim Şimdi yeni bir ihaleye çıkaracaklar Doğalgaz için. bundan öncede yapmıştılar ancak firma çıkmamıştı. İnşallah Doğalgaz yeni ihaleyle birlikte gelecek.

Şimdi Ak Parti Milletvekili Cesim Gökçe, Halkın İçine gidip geliyor ziyaret edip sorunları dinliyor, Doğubayazıt’taki yağışlardan dolayı su baskınlarından dolayı setler falan yapılıyor. 30-40 trilyonluk bir yatırım yapıldı. Ağrı’da kırsal alanda yapılan asfalt çalışmaları şu anda gidilmedik köy kalmadı, Dere ıslah çalışmaları, afet çalışmaları, Diyadin seraları vesaire çalışmalarda yapılıyor. Bunlar ile ilgili bilginiz yokmu ?  Esnafsınız günde binlerce insanla görüşüyorsunuz, bu gibi icraatlardan haberiniz olmuyor mu ?

Terzi Fikret – Evet Bakın şimdi, Diyadindeki kaplıcalar batıda olsa oraya turist akın eder, Doğalgaz diyoruz, bizim kaloriferlerimiz diyadindeki sularla çok güzel ısınır bunları kullanmaları gerekir.

Murat H. – Diyadine bir kayyum atandı, İzmit belediye başkanı yeni kayyum olacak, Diyadi’ne güzel icraatlar yapacaklar güzel projeler gelecek. Kardeş belediye olarak İzmit belediye başkanı ekibiyle gelip Diyadi’ne güzel şeyler yapacaklarmış bunlardan haberiniz varmı ?

Terzi Fikret – Bunlardan haberimiz yok, inşallah yaparlar.

Murat H. – Efendim Ağrı Ak Parti İl Yönetimi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Terzi Fikret – Şimdiye kadar ki yönetimler pek hoşuma gitmiyor, yalnız şimdiki parti Başkanı Hacı Kemal Atmaca dürüst bir insandır zengin tok gözlü bir insandır. Tabi Etrafındaki insanları ben bilemiyorum.

Etrafındaki insanları hiç tasvip etmiyorlar. Yönetiminde ki insanları tasvip eden yok.

Ama Kemal Atmacaya diyecek yok Ben Kemal’i seviyorum da dürüsttürde.

Ben hiç partilere gitmezdim, ama ilk defa Parti binasına gittim başkanı ziyaret ettim.

Hızlı Tren, Başka yerlere Hızlı tren geldi bizim buraya kara tren hala gelmedi. Yalnız bundan bir kaç ay önce Başbakanımız geldi. Doğuda taş üstünde taş kalmamasına rağmen Ağrı’da olay olmadığından dolayı teşekkür etti ve bazı sözlerde verdi. Ama umarım ki başbakanımızda o sözleri en kısa zamanda inşallah yerine getirir. Tren içinde söz verdi doğalgaz içinde söz verdi.Havaalanı yaptılar ama 2 uçak geliyor, özel uçak gelmiyor gelse indirimde olur,  daha ne hayrı kaldı ki buranın yani, günde Erzuruma 10 tane uçak geliyorda Ağrı niye böyle oluyor. burdan para verip Erzuruma gidiyor öyle daha ucuz gidiyor, ozaman buranın bir gözden geçirilmesi gerekiyor.

Tren ile ilgili söyliyim adam dağı delip tünel yapıyor, delinecek dağ yok eşilecek yol yok, düz yol, 90 kilometrelik yol o zaman buraya neden gelmiyor. Ağrı acaba birinin elinin tersiyle itilmişmi ?

Murat H.-  Efendim Ağrı’ya Seçim zamanı verilen sözler neden yapılmıyor

Terzi Fikret – Seçim Zamanı at babam at meydan geniştir. Adam oy toplamak için millete olmadık şeyler söylüyorlar, herşeyi dile getiriyor, ama kazanıp gittikten sonra birşey göremiyorsunuz.

Murat H. – Efendim Devletimiz veya Hükümetimiz Ağrı’ya yatırım adı altında para gönderiyor, bu paralar nerede kullanılıyor Nereye Gidiyor ? gözle görülür bir icraatı varmıdır.

Terzi Fikret – Yetkililere sormak lazım, bizde düşünüyoruz acaba gerçekten para gönderiliyormu çünkü gözle görülür birşey yok. Bir hizmet yapılsa diyeceğiz Ağrıya para geliyor icraat yapılıyor ama icraat yok.

Murat H. – Efendim Peki Ağrıya misafiriniz geldiğinde gezdirecek yeriniz varmı, Sosyal aktivitenin olduğu yer yok bunuda hükümetimizden istiyorsunuz değil mi ?

Terzi Fikret –Biz Sosyal yerlerin olmasını rahatça gezdirebileceğimiz bir yer olmasını tabi isteriz.

Efendim Ağrı’da okul çok ancak öğretmen sıkıntısı var değilmi ? Buraya gelen öğretmenlerin çoğu yeni atanan ve tecrübesiz öğretmenler bu konuda ne diyeceksiniz ?

En baştada size söylediğim gibi 12 sene istanbulda kaldım istanbulda okuyan bir çocukla Ağrı’da okuyan çocuk arasında dağlar kadar fark var. neden, çünkü orada tecrübeli öğretmenler var, burda toy tecrübe edinmemiş insanlar geliyor. tabiki bu da bir eksikliktir.

Murat H. – Efendim Ağrı’da Bugüne kadar Gördüğün en iyi belediye başkanı Kimdir ?

Terzi Fikret – Ağrıya en iyi hizmeti veren biraz eski tarihlide olsa Şeref Saraçoğludur. Bugüne kadar gelmiş geçmiş belediye reislerinden şeref saraçoğlunun icraat yaptığını gördüm. Ben o zaman küçüktüm ama aklıma geliyor.

Murat H. – Efendim Milletvekili olarak en iyi kimi gördünüz ?

Terzi Fikret –  Milletvekili olarak kimseyi görmedim fakat bu geçen seçimde Abdullah Atalay eğer Milletvekili olsaydı ben inanırdım ki Ağrı’ya çok güzel şeyler yapacak. Ama olmadı.

Murat H.-  Aslında Cesim Gökçede çalışıyor ancak yeterince  reklam yapamıyor yaptığı icraatlar iyi kötü var Ancak duyuramıyor.

Terzi Fikret – Biz vatandaşlar olarakta bilmiyoruz.  Yani milletle diyaloğu olsa herkesin haberi olur. Esnafı gez, dolaş elbet haberi olur. Esnafıda geziyor, her yeride geziyor  fakat halk daha farklı şeyler istiyor, ama halk daha kalıcı icraatlar bekliyor Evet aynen öyle memleketimiz çoğu şeyden mahrum ve eksik.

Murat H. – Efendim Sayın Valimizi nasıl görüyorsunuz ?

Terzi Fikret – Valimiz Gerçekten Milletle olan diyaloğunu çok seviyorum.  Ailesini alır insanların evine gider onlara misafir olur, bu bizi çok memnun eden birşeydir. Milletle kopukluk güzel birşey değildir.  Milletle diyalog çok güzel birşeydir. Memleketin meselelerini dile getirir. Valimiz’dende isteğimiz tabi Milletvekili beceremiyorsa yapmayı biz Valimizden memleketimiz için  yapılacak olan şeyleri bekliyoruz. Bir Vali bir memleketin babasıdır. Sen bize babalığını yap bu milletde seni kucaklasın.

 

dscf2107 dscf2108 dscf2109

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı İçin Yayınlamış Oldukları Kutlama Mesajı

Vatan topraklarının işgal tehlikesi altında olduğu bir dönemde Aziz Milletimizin 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yaktığı …