Ana Sayfa / GÜNDEM / Muhtarlara Genç Çiftçi Projesi Anlatıldı.

Muhtarlara Genç Çiftçi Projesi Anlatıldı.

12.04.2017 tarihinde ilimiz Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda Merkez ve Köy Muhtarlarına Genç Çiftçi Projesi ile Hayvan Küpe affı anlatıldı.

Yapılan bilgilendirme toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan ENGİN, Şube Müdürleri, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Personeli, Birlik Başkanları ve Muhtarlar katıldı.

“Toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan ENGİN yaptığı konuşmada; Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, gelir düzeyin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak girişimci, güvenilir, güçlü, gönüllü gençlerin desteklenmesini amaç edinen, kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik 30.000′ TL ye kadar hibe ödemesi programı başladı”.

“Geçen yıl Genç Çiftçi Projesi ile Türkiye’de en çok destek alan üçüncü il olduk 252 genç çiftçimize 8 milyon Tl civarında hibe dağıttık, Bu gün itibari ile yaklaşık 600 civarı kayıt alınmış durumda, yine bu rakamların geçen yılki gibi on bin civarları olmasını bekliyoruz”.

“Onun dışında sizlerin de gündeminde olan hayvan küpe affı var. Bunu karşılıklı konuşarak istişare edelim istedik içinizden hayvan borsasına gidip gelen çiftçilerimiz bu konuyu daha iyi bilirler, küpe sadece ilimizde değil bütün bölgede sorun teşkil etmektedir. Çünkü bölgemizde bulunan çiftçilerimiz kayıt ve takip işlemlerini zamanında yapmak yönünden gayet zayıf tutumlar sergilemektedir. Şu an hayvan küpesi ile ilgili çok önemli bir fırsat elimizde, önümüzde sekiz ay gibi bir süreç var. Her yaştan hayvana küpe takmaktayız. Biz buna Halk olarak küpe affı diyoruz. İlimizin en büyük geçim kaynağı sizin de bildiğiniz gibi tarım ve hayvancılıktır; Dolaysıyla Ağrının geleceği tarım ve hayvancılıktır. Biz hayvancılık konusunda hem bölgenin hem de Ülkemizin parmakla gösterdiği bir konumdayız. Bunu daha faydalı hala getirebilmemiz gerekiyor bunun içinde üreticimizin daha bilinçli hayvancılık yapması gerekiyor. Daha Kaliteli bir hayvancılık için çiftçimizin küpe affı kapsamında ellerinde bulunan küpesiz hayvanları kayıt altına almaları gerekmektedir. Bu süreçte sizin çok ciddi anlamda katkınız gerekiyor. Siz Birlik Başkanlarımız ve Muhtarlarımızın Üreticileri bilinçlendirmeniz gerekiyor” dedi.

Toplantı Birlik Başkanları, Muhtarla Karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İLİMİZDE DOMATES HASADI YAPILDI

İlimiz Merkez Yazılı Köyü’nde Erol ŞAHİN’e ait domates tarlasında İl Müdürü Kenan ENGİN’in de katılımıyla …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.