Ana Sayfa / GÜNDEM / Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinliği Düzenlendi

Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinliği Düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2014 yılında uygulamaya konulan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" kapsamında, Ağrı' da üç günlük kamp etkinliği gerçekleştirildi.

İlkokul 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla bulunmalarını sağlamak tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 30 Mayıs-1 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğe 15 Nisan İlkokulundan 27 öğrenci katıldı.

Üç gün süren kamp boyunca çocuklara; İlk gün, Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat DEMİRKIRAN, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vererek hayvansal ürünlerin ve yemeklik baklagillerin sağlıklı ve dengeli beslenmemizdeki önemini vurgulayan bir konuşma yaparak çocuklarla birlikte pasta kesiti. Merkez Çukurçayır ve Yığıntepe Köylerindeki baklagil tarlaları ile hayvancılık işletmesi ziyaret edildi.

2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından "Uluslararası Bakliyat Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle kamp uygulamasına katılan öğrencilerin kamp sonunda yapılacak kompozisyon yarışması için "Tarımda v Beslenmenizde Bakliyatların Önemi" konulu bir sayfalık kompozisyon yazmaları istendi.

İkinci gün insan beslenmesinde önemli yeri olan vitamin deposu sebze ve meyvelerin beslenmemizdeki önemi hakkında bilgilendirme yapılarak Merkez Ozanlar Köyünde Mahmut SAYAN' a ait elma bahçesi ziyaret edilerek çocuklara süt ikram edildi. Ayrıca Nuhsu su paketleme tesisi gezilerek tarımsal üretimde suyun kullanımı ve verim artışına yaptığı etki ile ilgili bilgilendirme yapılarak Yazıcı Baraj Göleti ziyaret edildi.

Kampın son günü Ağrı Haspark Sinemalarında Alis Harikalar Diyarında, Aynanın içinden filim izlendikten sonra Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ziyaret edildi. Toprağın önemi, oluşum süreci ve organik tarım ile ilgili bilgilendirme yapılarak üniversiteye ait çilek bahçesi ve spor salonu gezildikten sonra uçurtma şenliği için Üniversite stadyumuna geçildi. Uçurtma şenliği sonrasında çocuklara katım belgeleri verildi.​

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İLİMİZDE DOMATES HASADI YAPILDI

İlimiz Merkez Yazılı Köyü’nde Erol ŞAHİN’e ait domates tarlasında İl Müdürü Kenan ENGİN’in de katılımıyla …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.