Ana Sayfa / GÜNDEM / İran Sınırında Öldürülen Kaçakçının Ailesi Perişan

İran Sınırında Öldürülen Kaçakçının Ailesi Perişan

İran’dan yasal olmayan yollarla Türkiye’ye sigara sokarken sınırda tek kurşunla öldürülen Memiş Arıkboğa’nın, Ağrı Doğubayazıt’ta oturan ailesi suçluların bulunmasını istedi. Memiş’in eşi Hatun Arıkboğa, “Eşim İran sınırına ekmek parası için gitmişti. Ben devletten sadece eşimin katilini bulmasını istiyorum. Burada yapacak başka bir işi yoktu” dedi.

Olay, 4 Aralık 2014 yılı günü Doğubayazıt’a bağlı Dağdelen Köyü yakınındaki Türkiye- İran sınırında meydana geldi. Ailesinin geçimini sınırdan yasadışı yollarla getirdiği sigaraları satarak sağlayan Melikşah Köyü nüfusuna kayıtlı 9 çocuk babası 42 yaşındaki Memiş Arıkboğa, olay gününden bir gün önce Gürbulak Sınır Kapısı üzerinden İran’a geçiş yaptı. Arıkboğa, İran’dan aldığı sigaraları saat 04.30’da kaçakçılık yapan grupla at sırtında Türkiye’ye getirirken iddiaya göre, askerlerin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu. Cenazesi alınan Arıkboğa’ya Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. Otopside, Arıkboğa’nın vücudunda ateşli silaha ait bir adet mermi çekirdeği giriş ve çıkışı olduğu belirlendi. Arıkboğa’nın ölümüne neden olan mermi çekirdeğinin hangi silahtan çıktığı ve kime ait olduğu henüz belirlenemedi.

var ClientCountryCode = getCookie(“ClientCountryCode”); if(ClientCountryCode == ‘DE’){ document.write(”); }

Melikşah Köyü’nde oturan eşi 40 yaşındaki Hatun Arıkboğa, “Arkaşdaşları o gün gelip köyden geçti ama Memiş’in vurulduğunu hiçbiri söylemedi. Olayı gören tanık da yok. Eşim İran sınırına ekmek parası için gitmişti. Burada yapacak başka bir işi yoktuBen devletten sadece eşimin katilini bulmasını istiyorum” dedi.

Babasının kim tarafından öldürüldüğünün olaydan 1 yıl geçmesine karşın hala bulunamadığına işaret eden oğlu İsmail Arıkboğa, “Ateş eden asker midir, başka biri midir, bilinmiyor. Devlet 100 yıl önce ölen birinin mezardan kemiklerini çıkarıp neden ve nasıl öldüğünü belirleyebiliyor ama babamı kimin öldürdüğünü ortaya çıkaramıyor. Biz sadece olayın aydınlatılmasını isiyoruz” diye konuştu. – Ağrı

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan, Van’da Aşiret liderleri ile bir araya geldi

Belediye Başkanı Savcı Sayan, Van’da Kadim Aşiretler Federasyonu tarafından düzenlenen 5. yıl münasebeti ile kültür …