Ana Sayfa / GÜNDEM / İl Tarım Süne Mücadelesi Sürvey Çalışmalarına Başladı

İl Tarım Süne Mücadelesi Sürvey Çalışmalarına Başladı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce 2016 Yılı Süne Mücadelesi Kapsamında Sürvey Çalışmalarına başlandı.

2016 yılı Bitki Sağlığı Uygulamaları esasları doğrultusunda Ağrı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğün de programımızda bulunan Süne survey çalışmaları için teknik ekip oluşturulmuştur. Arazi survey çalışmaları ilimizde aralıksız devam etmektedir.

Kışı yüksek dağlarda ergin dönemde geçiren süne, buğdayların başağa kalkma döneminden itibaren buğday alanlarına iniş yapar. Bir süre beslenen kışlamış erginler yumurtalarını paketler halinde bırakır. Yumurtadan çıkan nimfler bitki özsuyu ile beslenir. Başaklanma döneminde başaklardaki danelerle oburca beslenen nimfler ergin hale gelir, beslenir ve hasat sonrasında yazlamak ve kışlamak üzere dağlara göç eder. Süne zararını hububatın tüm gelişme dönemlerinde yapmaktadır.  En belirgin zararları Kurtboğazı zararı, Akbaşak zararı ve Dane Emgi zararıdır. Hava şartlarının 15°C ' ye ulaşmasıyla Süne erginlerinin kışlaktan çıkıp ovaya iniş yaptığı yapılan arazi survey çalışmalarından anlaşılmıştır.

02.06.2016 tarihinde Merkez/Hacısefer Köyünde güzlük buğdaylarda m2 /1 adet Süne ergini tespit edilmiştir. Merkez köylerimizden olan Yurtpınar ve Tellisırt köylerinde çalışmalar yapılmış ergin bireyler saptanmamıştır. Gerekli raporlar düzenlenerek Kimyasal Mücadele gerekliliği hakkında duyuru yapılacaktır.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan: HDP ve CHP Kürtlere yeni tuzaklar kuruyor

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, HDP ve CHP’nin Kürtlere yeni tuzaklarkurduğunu belirtti.Sosyal medya hesabından konuya …