Ana Sayfa / GÜNDEM / İl Özel İdaresi DAP Desteğiyle Hayvancılık Potansiyelini Artırıyor

İl Özel İdaresi DAP Desteğiyle Hayvancılık Potansiyelini Artırıyor

İl Özel İdaresi DAP Desteğiyle Hayvancılık Potansiyelini Artırıyor

Altyapı, ulaşım ve inşaat sektörlerindeki projelerinin yanı sıra hayvancılığın gelişimi ve kırsal alandaki vatandaşların ekonomik olarak kalkınmaları amacıyla İl Özel İdaresi, DAP (Doğu Anadolu Projesi) desteğiyle HİS (Hayvan İçme Suyu) Göletleri oluşturuyor.

Finansmanını DAP; uygulama işlerinin tamamını ise İl Özel İdaresinin yaptığı 5 adet HİS göletinden 4 tanesinin yapımı tamamlandı. Özel İdare; Aşağı Ağadeve, Yukarı Ağadeve, Karasu ve Taşkalem köylerindeki göletlerinin yapımını tamamlarken, Cumaçay’daki gölette çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.

Hayvanlar su ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak

İl Özel İdaresinin çalışmalarını yürütüp sonlandırdığı HİS göletlerinin hayvancılığın gelişmesine büyük katkısı olacağı bekleniyor. HİS göletlerinin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyleyen Genel Sekreter Erhan Tenekeci, “Bölgemiz hayvancılık bakımından ciddi bir potansiyel taşıyor ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi lazım. Bu kapsamda hayvancılıkla geçinen vatandaşlarımızın hayvan otlattığı bölgelerde hayvancılığın gelişimi ve hayvan içme suyu ihtiyacının temini amacıyla yapılan gölet projelerini hayata geçirdik. Vatandaşlarımızın bu sıkıntılarını gidermek üzere belirlenen yerlerde projelerimizi tamamladık ve tamamlamaya devam edeceğiz. Desteklerinden dolayı DAP’a teşekkür ediyoruz. Yağışlı mevsimlerde yoğun olarak yağan yağış sularının havza bazında toplanması temini amacıyla uygun yer seçimi yapılmak suretiyle her biri 20-25 bin metreküp hacimli göletler yapılmıştır” dedi.

Et ve süt verimi artacak

DAP destekleriyle projelerin artarak devam edeceğini ifade eden Genel Sekreter Erhan Tenekeci, “Su kaynaklarına uzaklığı nedeniyle meradaki hayvanların gereksiz yürümeleri et ve süt verim kaybını çok yükseltiyor. Bunun için meralarda özellikle su kaynağı olmayan yerlerde, hayvanların su ihtiyacını karşılamak önemli bir iş. Ağrı’da geçim kaynağı büyük ölçüde hayvancılık. İl ekonomisinin temeli hayvancılık ve hayvan ürünlerinin satışına dayanıyor. Şehrimiz coğrafi yapısı itibariyle geniş yayla ve meralar bakımından zengin. İnşallah hayvancılık büyük oranda artış gösterecek ve çiftçimizin de yüzü gülecek” şeklinde konuştu.

 

thumbnail_1a thumbnail_1f

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

HÜDA PAR’dan Ağrı Haber Gazetesi’ne ziyaret

HÜDA PAR Ağrı İl Başkanı Şaban Gökhan ve yönetimi kentte yayın hayatını sürdüren Ağrı Haber …