Ana Sayfa / GÜNDEM / HÜDAPAR AĞRI İL TEŞKİLATI AYLIK İL SORUNLARI RAPORU

HÜDAPAR AĞRI İL TEŞKİLATI AYLIK İL SORUNLARI RAPORU

AĞRI HÜR DAVA PARTİSİ İL TEŞKİLATIMIZIN OLUŞTURDUĞU ESNAF ZİYARET EKİPLERİNİN İL MERKEZİMİZDE YAPMIŞ OLDUKLARI 1200 ESNAF ZİYARETİ NETİCESİNDE AĞRI İLİMİZLE İLGİLİ TESPİT ETTİKLERİ MEVCUT OLAN SORUNLAR:

AĞRI İLİMİZDE SAYMAKLA BİTİREMEYECEĞİMİZ SORUNLARIN MEVCUT OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR. BU SORUNLARDAN TABİRİ CAİZ İSE KRONİKLEŞMİŞ OLANLARDAN BAZILARINI ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ:

1.ALT YAPI SORUNU: AĞRI İLİMİZİN ÖNCELİKLİ OLAN SORUNLARINDAN ALT YAPI SORUNU YILLARCA GİDERİLEMEMİŞTİR. YER ALTI YAPILANMASINA BAŞLANMADAN YAPILACAK OLAN YOL YAPIMI,KANALİZASYON,YER ALTI ŞEBEKE İŞLEMLERİ VS. İLE İLGİLİ YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALAR, EMEK VE HARCAMALAR BOŞA GİTMİŞ OLUR.

İLGİLİLERİN BİR AN ÖNCE ALT YAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYARAK DAHA SONRAKİ YILLARDA İHTİYACA CEVAP VEREBİLECEK BİR ALT YAPI DİZAYNI GEREKMEKTEDİR.

2. TEMİZLİK VE ÇEVRE SORUNU: YEREL İDARECİLERİN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINDAN UZAK BİR HİZMET SERGİLEDİKLERİNDEN DOLAYI İLİMİZDE ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE YAPILMAYIŞI BERABERİNDE BİRE ÇOK SAĞLIK SORUNLARININ ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLMUŞTUR. İLİMİZDE YETERLİ DERCEDE DONANIMLI SAĞLIK KURUMLARININ VE KALİFİYELİ SAĞLIK PERSONELİNİN OLMAMASINDAN DOLAYI VATANDAŞIN BU NOKTADAKİ SORUN VE SIKINTILARININ GİDERİLMEMESİ BAŞLI BAŞINA BİR SORUN HALİNE GELMİŞTİR.BU NOKTADA YEREL İDARECİLERİN ŞEHRİMİZİ DAHA YAŞANILABİLİR BİR ŞEHİR HALİNE GETİREBİLMELERİ İÇİN TEMİZ,PLANLI,İLİMİZİN ALT YAPISINA UYGUN BİR ÇEVRE DÜZENİYLE VATANDAŞIN DAHA İYİ ŞARTLAR ALTINDA HAYATLARINI SÜRDÜREBİLMELERİ İÇİN GEREKLİ MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİ EN KISA ZAMANDA HALKA SUNMALIDIR.

3.ŞEHİR İÇİ TARFİK SORUNU:İLİMİZDE TRAFİK SORUNU HAD SAFHAYA ULAŞMIŞTIR. CADDE VE SOKAKLARA UYGUNSUZ BİR ŞEKİLDE PARK EDİLEN ARAÇLARDAN DOLAYI VATANDAŞLARIMIZ GÜNLÜK HAYATLARINI SÜRDÜRÜRKEN BU ENGELLERDEN DOLAYI CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYORLAR.İLGİLİLER BU SORUN VE SIKINTILARI GÖZARDI ETMEDEN İL MERKEZİNDE ALTERNATİF YOL GÜZERGAHLARI BELİRLEYİP TRAFİĞİ RAHATLATACAK YENİ OTOPARK ALANLARI OLUŞTURARARK HALKIN BU SORUNUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜP VATANDAŞI RAHATLATMALIDIRLAR.

4.SAĞLIK SORUNU:AĞRI İLİMİZDE ÖZELLİKLE SAĞLIK SORUNLARI İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HALE GELMİŞTİR.BRANŞLARINDA UZMAN DOKTOR SAYISI YETERSİZ OLDUĞUNDAN DOLAYI HALKIMIZIN SAĞLIK SORUNLARI GİDERİLEMİYOR.HAKEZA CİHAZLARIN DA YETERSİZ OLMASI NEDENİYLE RÖNTGEN,MR,TOMOGRAFİ VS ÇEKİMLERİ İÇİN AYLAR SONRASINA RANDEVU VERİLMEKTEDİR.BU CİHAZ SORUNU DA HALKIMIZIN SAĞLIKLA İLGİLİ PROBLEMLERİNİN GİDERİLMEMESİNDE BÜYÜK ETKENDİR.AYRİYETEN AĞRI DEVLET HASTANEMİZİN KAPASİTE OLARAK KÜÇÜK VE YETERSİZ OLMASINDAN DOLAYI, HASTA VE YAKINLARI HASTANE İÇİNDE İZDİHAM YAŞAMAKTADIRLAR. BU SORUNLARDAN DOLAYI HALKIMIZA GEREKLİ OLAN TEŞHİS VE TEDAVİ İŞLEMLERİ YETERSİZ KALMAKTADIR.CİDDİ BİR SORUN HALİNE GELEN İLİMİZDEKİ SAĞLIK SORUNLARI SAĞLIK KURUM VE KURULUŞLARINI ARAÇ VE GEREÇLERİNİN YETERSİZLİĞİ BUGÜNE KADAR HALKIMIZA TARİFİ İMKANSIZ ACI VE SIKINTILAR YAŞATMIŞTIR.BU SORUN VE SIKINTILARIN AZAMİ DERECEYE İNDİRİLMESİ İÇİN ALTTA BELİRTMİŞ OLDUĞUMUZ HUSUSLARA BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM GETİRİLMELİDİR.

1.İLİMİZE ATANAN DOKTORLARIN İLİMİZDE KALABİLMELERİ İÇİN DEVLETİN YAPTIRIM GÜCÜNÜ KULLANMASI GEREKİR

2.NÜFUSU RESMİ RAKAMLARA GÖRE 750.000’E YAKIN OLAN İLİMİZE ŞEHİR HASTANESİNİN AÇILMASI LAZIM(İLİMİZİN NÜFUSUNDAN DAHA AZ OLAN İLLERE ŞEHİR HASTANELERİ AÇILMIŞTIR.ÖRNEK OLARAK ISPARTA VE YOZGATI GÖSTEREBİLİRİZ.)

3.SAĞLIK KURUMLARINDAKİ İDARECİLERİN BU ALANDA GERKLİ BİLGİ VE DONANIMA SAHİP,EHLİYET VE LİYAKAT SAHİBİ İDARECİLER OLMALIDIR.

4.SAĞLIK KURUMLARININ TEMİZLİK,YEMEK,GÜVENLİK İŞLERİNİ YAPAN ŞİRKETLERİN DAHA DENEYİMLİ FİRMALAR OLUP ,BU FİRMALARI DENETLEYEN İDARECİLERİN VİCDAN SAHİBİ İDARECİLER OLMASI GEREKİR.

5.İLİMİZDE YAPIMI DEVAM EDEN SAĞLIK BİNALARININ BİR AN ÖNCE BİTİRİLİP HİZMETE GEÇMESİ GEREKİR.

5.PARK VE BAHÇE SORUNU:YİNE AĞRI İLİMİZDE AİLECE RAHAT VE HUZURLU BİR ŞEKİLDE GİDİP OTURABİLECEĞİMİZ PARK VE BAHÇELERİN OLMAMASI.AĞRI MERKEZ VE MAHALLELERİNE KONUM İTİBARİYLE MÜSAİT OLAN YERLERE PARK VE BAHÇELERİN TESİS EDİLMESİ VE AÇILACAK OLAN PARK VE BAHÇELERDE HALKIMIZA HUZUR ORTAMININ SAĞLANARAK GÜVENLİ ORTAM TEMİN EDİLMELİ.AÇILACAK OLAN PARK VE BAHÇELERDE GAYRİ AHLAKİ TUTUM VE DAVRANIŞLARIN SERGİLENMEMESİ VE UYUŞTURUCU MADDE KULLANARAK HALKIMIZI RAHATSIZ EDEN ŞAHISLARA KARŞI GÜVENLİĞİN SAĞLANARAK GEREKLİ OLAN HUZUR SAĞLANMALIDIR.

6.BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ:GÜNÜMÜZ SANAL DÜNYASINDA VE TEKNOLOJİNİN GELİŞTİĞİ BU ÇAĞDA HALKIMIZI VE ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ İNANÇ,ÖRF VE ADET,GELENKLERİNDEN SOYUTLAYIP ASİMİLE EDEREK BU DEĞERLERİNDEN UZAKLAŞTIRIP DEĞERLERİNDEN YOKSUN HALE GETİRİLMEK İSTENMEKTEDİR.ÖZELLİKLE BU GENÇLERİMİZİ İFSAT ETMEK İÇİN HER TÜRLÜ HİLE VE ENTRİKAYA BAŞVURAN İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARA KARŞI İLGİLİ MAKAM VE MERCİLER BELLİ ZAMANLARDA PERİYODİK ŞEKİLDE GENÇLERİMİZE VE HALKIMIZA YÖNELİK KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN VE AHLAKİ YOZLAŞMADAN KORUYUP KURTARMAK İÇİN FAYDA VE YARAR SAĞLAYACAK ÇOK YÖNLÜ VE İÇERİKLİ EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ DÜZENLENMELİDİR.AYRICA GENÇLERİMİZİ MADDE BAĞIMLILIĞINDAN KURTARMAK İÇİN GEREKLİ SAĞLIK VE TERAPİ MERKEZLERİNİN AÇILMASINI İLGİLİ MAKAMLARDAN BEKLİYORUZ.

7.İŞSİZLİK:AĞRI İLİMİZ DE DAHİL OLMAK ÜZERE DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANAFDOLU BÖLGESİNDE AYRI BİR YARA OLAN İŞSİZLİK SORUNU MEVCUTTUR.BU SORUNDAN DOLAYI NİCE AİLELER YIKILMIŞ,GENÇ EVLATLARIMIZ HEDER OLMUŞTUR.ÇÜNKÜ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİMİZDE ÜRETİME DÖNÜK İŞ YERLERİ,KAZANÇ SAĞLAYACAK ÇALIŞMA ALANLARI VE BATI İLLERİNİ ARATMAYACAK TARZDA İŞÇİ İSTİHDAM ALANLARININ OLMAYIŞI NEDENİYLE ,EKMEK PARASI VE AİLE MAİŞETİNİN TEMİNİ İÇİN TÜM ZORLUK VE MEŞAKKATLERE KATLANARAK BATI İLLERİMİZE ÇALIŞMAYA GİDİLMEKTEDİR.BU SORUNDAN DOLAYI BATI İLLERİMİZE DE AİLELERİN GÖÇ OLAYI GÜN GEÇTİKÇE ARTIŞ KAYDETMEKTEDİR.SON BİR KAÇ YIL İÇİNDE 20.000’E YAKIN HEMŞEHRİMİZ İLİMİZDEN BATIYA GÖÇ ETMİŞTİR.AĞRI İLİMİZE ÜRETİME DÖNÜK GENİŞ KAPASİTELİ FABRİKALAR AÇILARAK BÜYÜK ÖLÇÜDE İŞÇİ İSTİHDAMI SAĞLANMALIDIR.DEVLET TARAFINDAN İŞYERİ SAHİPLERİNE DE FAZİSİZ VE GERİ ÖDEMESİZ HİBE ŞEKLİNDE BÜYÜK MONTANLI TESİS VE İŞLETME KREDİLERİ VERİLMELİDİR.BU GİBİ İMKANLAR SAĞLANIRSA HALKIMIZIN GÖÇ VE İŞSİZLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLUR. 2016 SONU İTİBARİ İLE HÜDA PAR OLARAK YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMALAR NETİCESİNDE, İŞ VE İŞÇİ BULMA KURUMU VERİLERİNE DAYANARAK AĞRI İLİMİZDE 60.000’E YAKIN İŞSİZ VATANDAŞIMIZ

VARDIR. BUNLARDAN 17.000’İ İŞ TAKİBİNE DEVAM EDERKEN NE YAZIK Kİ, 40.000 VATANDAŞIMIZIN İSE PASİF DURUMA DÜŞTÜĞÜ,YANİ İŞ BULAMADIĞI İÇİN İŞ TAKİBİNDEN VAZGEÇİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.İLGİLİ MERCİLERCE AĞRI İLİMİZE FAYDALI YATIRIMLAR YAPARAK İŞÇİ İSTİHDAMI SAĞLANIP İŞSİZLİK ASGARİYE DÜŞÜRÜLMELİDİR. BU FALİYETLERE DEVAM EDİLDİKÇE KISA SÜREDE AĞRI İLİMİZ İŞ AÇISINDAN RAHATLAMIŞ OLACAKTIR.BU SORUNUN ÇOK ACİLEN ELE ALINIP GEREKLİ TEDBİRLER ALINDIĞINDA GÖÇ VE BATIYA ÇALIŞMA SEFERBERLİĞİNİN DURDURULMASI İÇİN İLGİLİLER AKTİF BİR ŞEKİLDE HAREKETE GEÇEREK BU SORUNA ÇARE BULMALIDIRLAR.

8.İMAR DURUMU:AĞRI İLİMİZDE İLK SIRADA DEĞİNDİĞİMİZ ALT YAPI SORUNUYLA BAĞLANTILI OLARAK İMAR SORUNU DA ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.İLİMİZİN ALT YAPI SORUNU BİTTİKTEN SONRA İŞİN EHLİ OLAN SAĞLAM VE DÜRÜST ŞAHSİYETLERİN BAŞA GETİRELEREK ÇEKİNMEDEN VE MENFAAT GÖZETMEDEN ŞEHRİMİZİN İMAR PLANINA UYGUN ŞEKİLDE YAPILANMASININ HIZLANDIRILARAK GÜZEL VE TEMİZ İL GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞTURULMASI SAĞLANMALIDIR.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İLİMİZDE DOMATES HASADI YAPILDI

İlimiz Merkez Yazılı Köyü’nde Erol ŞAHİN’e ait domates tarlasında İl Müdürü Kenan ENGİN’in de katılımıyla …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.