Hollywood’un Türk Yönetmeni Tekin Girgin, Iğdır Üniversitesi’nin Genç İletişimcileri ile Buluştu!

Hollywood’un Türk Yönetmeni Tekin Girgin, Iğdır Üniversitesi’nin Genç İletişimcileri ile Buluştu!

ABONE OL
7 Ocak 2023 14:26
Hollywood’un Türk Yönetmeni Tekin Girgin, Iğdır Üniversitesi’nin Genç İletişimcileri ile Buluştu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hollywood’un ünlü Türk yönetmeni Tekin Girgin, Iğdır Üniversitesi iletişim öğrencileri ile bir araya gelerek Ağrı’dan Hollywood’a uzanan yaşam öyküsünü anlattı.

Iğdır Üniversitesi Genç İletişimciler Topluluğu ile Gençlik Merkezi Sinema Kulübü’nün ortak düzenlediği ‘Film Günleri’nin ikincisine Hollywood’un ünlü Türk yönetmeni Tekin Girgin konuk oldu.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın daveti üzerine gelen Girgin, Iğdır Gençlik Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Ağrı’dan Hollywood’a uzanan hikayesini ve Hollywood sinema endüstrisinin işleyişini anlattı.

Genç iletişimcilere samimi ve sınırsız hayaller kurmalarını ve hayallerine sadık olmalarını tavsiye eden Girgin, “İnsanın istediği zaman yapamayacağı hiçbir şey yok. Memleketimizde maalesef bize imkansızlığı öğretirler. Hayır, siz emek verdikten sonra mutlaka hedefinize ulaşırsınız. Ben sizden daha zeki olduğum için Hollywood’a gitmedim. Çaba göstermeniz, disiplinli ve cesur olmanız çok önemli. Buradan Ağrı Dağı’na baktığınız zaman o kadar büyük bir dağ görüyorsunuz ki zirvesine çıkmanın imkânsız olduğunu düşünüyorsunuz. Ama tırmanmaya başladığınız zaman bir bakıyorsunuz zirveye ulaşmışsınız.” şeklinde konuştu.

“İnsanı Ayakta Tutan Şey Kültürüdür”

Gençlere kültürlerini tanımaları ve yaşatmalarını da öneren Girgin, ardından şunları kaydetti;

“Ben Amerika’ya gittiğimde mümkün olduğu kadar kültürümü unutmadım. Tayland’a gittiğimde çayımı ve demliğimi yanımda götürürüm. Semaverim var. California’da semaverimi yakıyorum. İnsanı ayakta tutan şey kültürüdür. Amerika’ya gelip Amerikalıdan daha çok Amerikalı olmaya çalışan arkadaşlarımız var. Çok komik duruma düşüyorlar. Siz istediğiniz kadar farklı bir elbise giyin, kendinizi değiştiremezsiniz. Mantıksal olarak gelişmeli, modernliği öğrenmelisiniz.”

“Amerika Savaşla Kazanamadığını Filmlerle Kazanmıştır”

Amerika’nın Hollywood sinema sektörünün gücünü çok iyi kullandığını da belirten Tekin Girgin, “Amerika’yı dünyaya güçlü bir ülke olarak tanıtan en büyük şey filmlerdir. ABD bu gücü çok iyi kullanıyor. Kendi kültürünü, teknolojisini her şeyini o filmlerle tanıtıyor. Bir jenerasyon Hollywood filmleriyle büyüyor. Bu bir stratejidir. Çok büyük bir silahtır. Savaşla kazanamadığını filmlerle kazanmıştır Amerika.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda sinemaya meraklı öğrencilere gruplar halinde senaryo yazıp kısa filmler çekmeleri tavsiyesinde bulunan Girgin, “İyi, kötü olması fark etmez. İnanın bir telefonla bile bir şeyler çıkacaktır. Her seferinde çok daha iyisini çekeceksiniz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Girgin, söyleşinin ardından Iğdır Üniversitesi’nin genç iletişimcileri ve Gençlik Merkezi gönüllüleriyle toplu fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi