Ana Sayfa / GÜNDEM / HAK-İŞ İL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

HAK-İŞ İL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Hak-İş Ağrı İl Başkanı Ahmet VAROL, Konfederasyona bağlı Sendika Başkanları ve iş yeri Temsilcilerle bir araya gelerek Taşeron’un kadro süreci hakkında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Hizmet-iş İl Başkanı Hakan Yiğit, ÖZ Güven-Sen İl Başkanı Aysel Çakan, ÖZ sağlık İl Başkanı Hakan Yıldırım ve iş yeri temsilcileri katılım sağladı.

Hak-iş Hizmet-iş bürosunda gerçekleştirilen basın açıklamasında basın metnini Hak-iş Ağrı İl Başkanı Ahmet VAROL tarafından okundu. Varol yapmış olduğu açıklamada; Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklanan fiyat farkların ödenmesine dair yönetmenlikte değişiklik yapılmasına dair yönetmenlik 30.03.2018 Tarihinde 30376 sayılı Resmi gazetede yayınlandı.

01.01.2018 ile 02.04.2018 tarihleri kapsayan geçiş döneminde YHK Sözleşmesi esas alınmak suretiyle ödeneceğini belirten Varol; 31.03.2018 tarih 30377 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak, şekilde yaralananların İşçi olarak alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkında Yönetmenlikte yapılan düzenlemenin üyelerimize ve çalışanlarımız adına hayırlı olmasını diliyorum

Uzun yıllardır Hak-İş Konfederasyonumuzun gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atıldığını, bugünü aslında hem taşeron işçiler hem mevsimlik işçiler hem de 4 C’ liler için tarihi bir gün olarak değerlendirmek gerekiyor.

Kamuoyunu yakından ilgilendiren çok önemli bir konuyu ciddi bir çözüm getirildiğini görüyoruz. Bu konu da Önemli katkıları olan başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’a Başbakanımız Sn. Binali YILDIRIM’a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sn. Jülide SARIEROĞLU’na ve tüm Bakanlarımıza teşekkür ediyorum.

Ancak KİT Kurumlarımız Hastanede çalışan HBYS çalışanlarımız %70 barajına takılanlar kiralık araç Şoförlerimiz ve malzemeye dayalı hizmet alımlarımız kadroya dahil edilmeyen tüm kardeşlerimizin mağduriyetini giderilmesini ve istisnasız tüm taşeronlara kadro istiyoruz.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Özel Sözleşmeli geçici bir yıllık üç yıllık değil sürekli işçi kadrosuna geçiyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş yardımcı, iş ayrımı olmayacak. 05.12.2017 tarihi itibariyle Kamuda çalışan taşeron işçisi Merkezi Yönetimde Genel Bütçe kapsamındaki Kamu İdareleri özel bütçe kapsamındaki düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Sosyal Güvenlik Kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm kardeşlerimizi sürekli işçi kadrosuna alınacak.

Belediyelerde ve Özel İdareler alt işverenler yanında çalışanların Belediyelerin İktisadi teşekküllerinde (BİT) çalıştırılacaklardır. Mevsimlik ve geçici işçi Kardeşlerimizde 5 ay 29 gün süre ile çalıştırılan işçiler yapılacak düzenleme ile Kamu Kurumlarının ihtiyacına göre bir takvim yılı içinde 10 ay çalıştırılabilecek Özelleştirme uygulamaları sonucunda Kamu Kurumlarında 657 Sayılı Kanunun 4/C Statüsünde istihdam edilenlerin aynı Kanunun 4/B Statüsüne geçirilecekler.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Sn. Mahmut ARSLAN ve Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Başkanlarımıza her fırsatta işçinin hakkını koruyup gözetleyen kararlılıkla dile getiren ve Taşeron işçilerimizle ilgili Bizim Derdimiz var onun için alanlardayız diye haykıran Başta Genel Başkanımız olmak üzere tüm Başkanlarımıza teşekkür ederim. Tüm Emekçi Kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

 Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın Acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın babası  muhterem Hacı Selahattin AYDIN Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün …