Ana Sayfa / GÜNDEM / Gümrükte Kaçakçılığa Geçit Yok

Gümrükte Kaçakçılığa Geçit Yok

Gürbulak Gümrük kapısında Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 16 bin kilogram kaçak çay ele geçirildi. Gürbulak Gümrük Kapısı’nda yüklü miktarda çay kaçakçılığı yapılacağı istihbaratını alan Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri sahadaki denetim ve kontrollerini arttırarak araçları birer birer izlemeye aldı. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda, İran’dan ülkemize girmek için Gürbulak Gümrük Sahası’na gelen bir TIR aracı ekipler tarafından X-Ray araç ve konteyner tarama sistemine sevk edildi. Şüpheli olarak değerlendirilen İran plakalı araç ile taranmak üzere X-Ray hangarına yanaşan aracın dış görünüşlerinin birbirleri ile uyumlu olmadığının,  tespit edilmesi üzerine ekipler araştırmayı derinleştirdi.  
CCTV kameraları ve yüz tanıma sitemi kayıtlarını inceleyen ekipler, TIR aracının plakasının yasal yük taşıyan başka bir araca ait plaka ile değiştirildiğini belirledi. X-Ray taraması ve detaylı arama sonucunda yapılan aramada, şüpheli araçta kaçak olarak yurda sokulmaya çalışılan 16 ton dökme çay ele geçirildi.

Dilucu Sınır Kapısında Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 71 ton sağlıksız kaçak kırmızı et ele geçirildi.Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sonucunda İran ve Gürcistan üzerinden Türkiye’ye yönelik sağlıksız koşullarda kaçak et getirileceği istihbaratı alınması üzerine ülke genelinde çalışmalar başlatıldı. Dilucu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli Nahcivan’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere gelen A.S. ve S.A. isimli şoförlerin idaresindeki iki TIR aracını gümrük işlemlerini yaptırmadan ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakaladı. El konulan araçlarda yapılan aramalarda iki araçta da dondurulmuş kırmızı et olduğu anlaşıldı.   Yapılan tespitte; kaçak etlerin toplam 71 ton ağırlığında ve 2,5 milyon TL değerinde olduğu tespit edildi. 

 

dilucu_et_3 20160523_135025 dilucu_et_1

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

HÜDA PAR’dan Ağrı Haber Gazetesi’ne ziyaret

HÜDA PAR Ağrı İl Başkanı Şaban Gökhan ve yönetimi kentte yayın hayatını sürdüren Ağrı Haber …