Ana Sayfa / GÜNDEM / Doğubayazıt Kaymakamlığı: Mezar Taşlarındaki Propaganda Yazıları Silinsin

Doğubayazıt Kaymakamlığı: Mezar Taşlarındaki Propaganda Yazıları Silinsin

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki mezarlıkta PKK’lıları ait bazı mezarların taşlarında terör örgütü propagandası yapıldığının saptanması üzerine Doğubayazıt Kaymakamı Ulaş Akhan, Doğubayazıt Belediye Başkanlığı’na yazı göndererek, mezar taşları üzerindeki yazı ve işaretlerin silinmesi, silinmesi mümkün olmadığı takdirde değiştirilmesini istedi.

Çeşitli tarihlerde ölen Doğubayazıtlı PKK’lılar Abdigör Mahallesinde bulunan ilçe mezarlığında defnedildi. Duvar ile ayrılan bölümde bulunan 30’a yakın PKK’lıya ait mezar taşlarında terör örgütü propagandası içeren sözler ve işaretler olduğu tespit edildi. ‘En doğru yasa bizi özgürlüğe götüren yasadır’, ‘Emeksiz kurtuluş, bedelsiz özgürlük yoktur’, ‘Kişiliğinde devrim yapmayanlar, devrimci olamazlar’, ‘Özgürlük kendini tanımaktır, yaşamak direnmektir’ gibi Türkçe ve Kürtçe sözlerin yazıldığı mezar taşları için Kaymakamlık harekete geçti. Kaymakam Ulaş Akhan geçen 7 Aralık’ta Doğubayazıt Belediye Başkanlığı’na yazı göndererek PKK’lılara ait bazı mezar taşlarında terör örgütü propagandası yapıldığına dikkati çekti. Görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını bildiren Kaymakam Akhan tarafından gönderilen yazıda şöyle denildi:

var ClientCountryCode = getCookie(“ClientCountryCode”); if(ClientCountryCode != ‘TR’){ document.write(”); }

“Bilindiği üzere mezarlık yerlerinin seçimine, mezarlık ile mezarların tesis ve inşasına, ölüm belgesi verilmesine, cenazelerin nakline, defnine ilişkin usul ve esaslar, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile 19 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikte düzenlenmiştir. İlçemiz Abdigör Mahallesi içerisinde yer alan şehir mezarlığında ilgi kanunun 222’nci maddesi ile ilgi yönetmeliğin 12’nci maddesine aykırı olarak mezarlık iç planında yer almayan bir şekilde duvarla çevrili bir alanın ve çevrili alan içerisinde 4 adet bayrak direğinin bulunduğu, alan içerisinde bazı mezar taşlarında ise terör örgütü propagandası içeren işaret ve yazıların olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Doğubayazıt Belediye Başkanlığınca söz konusu duvarın ve bayrak direklerinin kaldırılması, terör örgütü propagandası içeren mezar taşları üzerindeki yazı ve işaretlerin silinmesi, silinmesi mümkün olmadığı takdirde değiştirilmesi için gerekli çalışmaların 10 aralık 2015 perşembe günü itibari ile tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu usulsüzlüklerin belirtilen tarihe kadar giderilmemesi halinde gerekli çalışmalar tarafımızca yapılacak olup, görevi yerine getirmeyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Kaymakamlık tarafından gönderilen yazının kendilerine ulaştıktan sonra Kaymakam Ulaş Akhan ile görüştüklerini bildiren Belediye Başkan Vekili DBP’li Mustafa Ergül, mezar taşlarının kaldırılması halinde PKK’lıların ailelerinin tepki göstereceğini söyledi. Mezar taşları ile ilgili olarak Kaymakam Akhan ile görüşmelerin devam ettiğini aktaran Ergül, henüz bir sonuç alamadıklarını belirtti. – Ağrı

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

 Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın Acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın babası  muhterem Hacı Selahattin AYDIN Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün …