Ana Sayfa / GÜNDEM / Defterdarlık’tan borçlulara uyarı

Defterdarlık’tan borçlulara uyarı

Ağrı Defterdarı Mehmet Tural 27 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giren bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak borçları zamanında ödemeleri için vatandaşlara geç kalmamaları hususunda uyarılarda bulundu.

Tural konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ” 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunuyla; Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak

oBorçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır.Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık % 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık % 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek.

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz.Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün.Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor.Yapılandırma devam ettiği sürece;Borcu yoktur belgesi alınabilecek.Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek. Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.”dedi.

Aynı zamanda geniş kapsamlı borç ve ödeme bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşların defterdarlıklara ve defterdarlıkların açtıkları standlara gelmelerini söyleyen Tural 30 Haziran’a kadar başvurmamaları durumunda büyük hak kaybına uğrayacaklarınıda belirtti.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan: HDP ve CHP Kürtlere yeni tuzaklar kuruyor

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, HDP ve CHP’nin Kürtlere yeni tuzaklarkurduğunu belirtti.Sosyal medya hesabından konuya …