Ana Sayfa / GÜNDEM / DBP EŞ BAŞKANLARI GÖZALTINDA

DBP EŞ BAŞKANLARI GÖZALTINDA

DBP AĞRI İL ÖRGÜTÜ EŞ BAŞKANLARINDAN AYFER BİRLİKLER VE BARIŞ DEMİR GÖZALTINA ALINDI

DBP(Demokratik Bölgeler Partisi) ve HDP(Halkların Demokratik Partisi) Ağrı İl Örgüt yönetimi, Cizre, Sur, Nusaybin, Silopi’de yapılan katliamı kınamak için demokratik yollarla yürüyüş ve basın açıklaması kararı almıştı. Yürüyüşe engel olan emniyet güçleri, sadece basın açıklamasının yapılmasına izin verdi.

DBP-HDP yönetimi ve katılımını gösteren sivil halk, DBP binası önünde saat 11 sıralarında yaptığı basın açıklaması sırasında ‘Cizre’de katliam var. Söz bitti. Direniş zamanı’ pankartta yer alan yazı gerekçesiyle DBP Eş Başkanı Ayfer Birlikler ve sivil vatandaşlardan Mehmey Aydemir, gözaltına alındı. Olaya müdahale etmek isteyen DBP Ağrı İl Başkanı Barış Demir de gözaltına alındı.

Yapılan basın açıklaması;

“Başta Cizre, Sur Nusaybin, Silopi,ve Kürdistan’ın çeşitli bölgelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve terörle mücadele adı altında yürütülen süreç, esasen Kürt halkını imha etme sürecidir.

Bu sebeple Kürdistan’ın her kentinde bu savaş komseptine ve savaş baronlarına, karşı onurlu bir direniş ve serhıldanla karşılık verilmektedir.

Bu sebeple direnenleri selamlıyor ve katilleri kınıyoruz. Akp hükûmetinin ve saray gladyonun ortak yürüttüğü bu kirli savaş ve sınır tanımaz halk ihlaline karşı susmayacağımızı halkımıza ve kamuyounun önünde onurla teşhir etmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Cizre’de 60 insanın nasıl katledildiğini AKP hükûmeti ve devlet halka açıklamak zorundadır. Bu insanlığa karşı işlendimiş bir suçtur. Er ya da geç failler hesabını ödeyecektir.

Bu katliamla beraber halkın da büyük bir tahribat yaratılmış.

Kürt halkına yürütülen bu savaş, biliniz ki başarıya ulaşmayacaktır. Derin bir imtahandan geçmekteyiz. Kürt halkı olarak , biz de bu kirli oyunu Rojava’da, Şengal’de nasıl boşa çıkardıysak, emin olun ki Cizre’de ve Sur’da da bu oyunu bozacağız.

Öfkemiz, acımız kadar büyük. Tüm Cizre ve Kürt halkının başı sağ olsun. Tarih direnenleri yazacaktır. “

DBP-HDP-DTK-HDK-KESK-KJA İL ÖRGÜTLERİ

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AK Parti İl Başkanı Halil Özyolcu’dan Basın Açıklaması