Başkan Sayan’ın girişimiyle, Öztürk ve Sarıboğa aileleri 57 Yıl Sonra Barış Yaptı

Başkan Sayan’ın girişimiyle, Öztürk ve Sarıboğa aileleri 57 Yıl Sonra Barış Yaptı

ABONE OL
31 Ağustos 2022 19:27
Başkan Sayan’ın girişimiyle, Öztürk ve Sarıboğa aileleri 57 Yıl Sonra Barış Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı’nın Tutak ilçesinde, 57 yıldır arazi anlaşmazlığı nedeniyle akraba olan Sıpki Aşiretine mensup 2 aile arasında başlayan husumet, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın girişimiyle barışla sonuçlandı.

İlçeye bağlı Dikme Köyünde oturan Hasan Öztürk ile Dönertaş Köyünde oturan Abdullah Sarıboğa’nın aileleri arasında Gevirlot mevkiindeki arazi anlaşmazlığı sonucu husumet başladı.

Yıllardır Öztürk ve Sarıboğa ailelerini barıştırmak için birçok girişimden sonuç alınamamıştı.

 

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan aileleri barıştırmaya kararlıydı. Bu kez devreye Tutak Kaymakamı Enis Aslantatar, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Umut Gürses, İlçe Emniyet Amiri Eren Kara, İlçe Müftüsü Mustafa Solhan, Kanaat Önderi – İşadamı Fevzi Sayan barıştırılacak aileler arasında mekik dokudu.

Yapılan görüşmelerin ardından aileler, Tutak Öğretmenevi lokalinde toplanarak aralarındaki husumeti sonlandırdı.

Bölgenin kanaat önderlerinden Fevzi Sayan’ın uzun süredir devam eden girişimleri sonrası Tutak’ın diğer kanaat önderleri, din adamları, muhtarlar ile ilçe protokolünün hazır bulunduğu barış töreni imamların Kur’an’ı Kerimden sureler okuması ve duaları ile başladı.

Tutak Kaymakamı Enis Aslantatar, Hz. Nuh’un mirası olan kardeşlik, birlik, beraberlik düsturuyla bu topraklarda el ele gönül gönülle birlikte yaşıyor yaşamaya da devam ettiklerini söyledi. Bazen öyle oluyor ki, kardeşler arasında da sorun yaşandığını aktaran Aslantatar,“ 57 yıl önce yaşanan bu olayı unutmak istiyoruz. Geçmişte yaşadığımız menfur olaylar üzerine bir sünger çekip yarına hep birlikte gençlere de örnek olacak şekilde el ele yürüyeceğimizi, burada sevgi saygı bağlarını yeniden yeşertip yaşatacağımızı göstermek için bir araya geldik. Başta Ağrı Belediye Başkanımız sayın Savcı Sayan Bey’e ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Her iki aileyi bir araya getirmek için bu kadar büyük gayret sarf ettiği için ona destek veren bu süreçte alın teri döken herkesten Allah bin kere razı olsun” dedi.

Kanaat önderi ve aynı zamanda Ağrı Belediye Başkanı bu yapılan barışın baş mimarı Savcı Sayan Kürtçe yaptığı konuşmasında ailelere seslenerek daha önceden yaşanmış bu tarz vahim olayların bir daha yaşanmaması için gençlere sahip çıkılmasını istedi. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, yaptığı konuşmada, her iki aileye teşekkür ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

Yüzlerce kişinin katıldığı barış töreninde taraflar, oluşturulan Kur’an-ı Kerim Köprüsü altından geçerek, karşılıklı dualar edip el sıkışarak husumete son verdi. Program yapılan duaların ardından verilen barış yemeği ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi