Ana Sayfa / GÜNDEM / ASTOP; Ağrılı Hemşehrilerimiz Hasta Haklarını Bilmeli

ASTOP; Ağrılı Hemşehrilerimiz Hasta Haklarını Bilmeli

ASTOP; Ağrılı Hemşehrilerimiz Hasta Haklarını Bilmeli

Ağrı İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Bulut, Ağrı Sivil Toplum Platformu (ASTOP)’a nezaket ziyaretinde bulunarak, Ağrı’nın sağlık alanı ile ilgili bilgiler verdi.
ATSO Binasında gerçekleşen ziyarette Astop Başkanı Saim Alpaslan ve Astop üyelerinden bazıları hazır bulundu. Ziyarette hasta sevklerinin düşmesi, Kadın Doğum Hastanesinin durumu, Yeni Devlet Hastanesi ve Tıp Fakültesi, Anjiyo ünitesi gibi konular konuşulurken, konuşmalarda en çok üzerinde durulan konu ise Ağrılı vatandaşların hasta hakları konusunda bilgilendirilmesi oldu.

Ziyaret sonrası açıklama yapan ASTOP Başkanı Saim Alpaslan ” Bazen sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddeti basından ve kamuoyundan bizlerde takip ediyoruz. Ancak bir gerçeğin bilinmesi lazım. Acil servislerine muayene için giden hastalar ve hasta yakınları, büyük stres ve sıkıntı altında hastalarını hastaneye götürüyorlar. Burada ters giden bir durum olduğunda vatandaş otomatik olarak reaksiyon gösteriyor. Herkes sabırlı davranamıyor. Böyle olunca vatandaşımız bu defa hukuksal sorunlarla karşılaşıyorlar. Bizim doktorlarımızdan ricamız bu kişilere karşı biraz daha hoşgörülü ve yönlendirici olmalarıdır. Hastalarımızın da haklarını bilmeleri gerekiyor. Örneğin bir çok doktorumuz hastaları, hastalıklarından dolayı bilgilendirmiyor. Bunun gibi bir çok hasta hakkı tanımlanmış durumda. Doktorumuzu değiştirebilir, dilediğimiz doktora muayene olabiliyoruz. Mahremiyet konusunda hassasiyetimiz olmalı. Refakatçi bulundurma hakkımız var. Yaşadığımız sorunlarda şiddeti tercih etmek yerine Hasta Hakları bölümüne giderek o bölümü bilgilendirmemiz durumunda daha sağlıklı bir çözüm bulmuş olacağız. Bizde inşallah platform olarak ilerleyen süreçte hasta haklarına yönelik bilgilendirme çalışması yapacağız.” dedi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

 Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın Acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın babası  muhterem Hacı Selahattin AYDIN Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün …