Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’lı Mühendis Hüseyin Demir’in Yaptığı Milli silah için 5 ülke sıraya girdi

Ağrı’lı Mühendis Hüseyin Demir’in Yaptığı Milli silah için 5 ülke sıraya girdi

İzmir Torbalı’da yaşayan Ağrı’lı Yazılım Mühendisi Hüseyin Demir, bağlı bulunduğu Harp Arge ile birlikte ilk yerli drone savarı üretti. Yazılım ve savunma sanayisi alanında kendini geliştiren başarılı mühendis son olarak Drone Savar silahı tasarlayan Demir, geçtiğimiz hafta Harp Arge mühendisleriyle birlikte Genel Kurmay Başkanlığı’na çıkarma yaptı. Burada Jandarma Genel Komutanı Orgenaral Yaşar Güler Paşa’ya silahla ilgili brifing veren başarılı mühendis, çalışmalarını sürdürüyor. Dünya genelinde sadece 4 ülkenin ürettiği Drone Savarı Harp Arge de ihracat etmeye başladı. İlk olarak Azerbaycan’ın satın aldığı silaha 4 ülke daha talip.
AZERBAYCAN İHRAÇ ETTİ
İzmir Torbalılı’da yaşayan Ağrılı Yazılım Mühendisi Hüseyin Demir’in de bünyesinde bulunduğu, geçen yıl kurulan Harp Arge, savunma sanayisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olduğu değerlendirilen insansız sistemler ve bu sistemlerin önlemleri, elektronik harp ve robotik alanlarına yoğunlaştı. Şirket, geçen sürede söz konusu teknolojilerin erişilebilir hale getirilmesi, yaygınlaştırılması ve kullanılmasına yönelik çalışmalar yaptı. Türkiye’de ilk defa Harp Arge tarafından üretilen Drone Savar Silahı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Drone Savar, saldırı amacıyla kullanılabilecek dronelara karşı etkin önleme yapabilecek özellikler taşıyor.
DRONE SAYISININ 2 KATI
Başarılı Ağrı’lı Mühendis Hüseyin Demir, Dronee Savar’ın ilk kez, Antalya’da gerçekleştirilen G20 Zirvesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenildiğini, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan’ın taleplerinin karşılandığını belirtti. Dünyada drone pazarının öngörülemez bir hızla büyüdüğüne dikkati çeken Demir, “Bu pazar aynı zamanda kendisinin 2 katına kadar drone savar pazarını oluşturacaktır. Şu anda bile birçok ülke yasal düzenlemelerle kullanımını sınırlamaya çalışmaktadır. Her gün askeri birliklerimiz yasa dışı kullanımlarla taciz edilmektedir. Fırat Kalkanı Harekâtında dahi DEAŞ drone ile bombalı saldırıda bulunarak 3 askerimizi yaralamıştır. Tüm bu olaylar Drone Savar Silahı’nın ne kadar önemli bir teknoloji olduğunu gözler önüne sermektedir” dedi.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İlidi Ailesinin Acı Günü

Cumaçay Eşrafından Nesim İlidi’nin Eşi, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Hasan İlidi’nin yengesi, Cumaçay bölgesi …