Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrılı Dağcılardan Süphan Dağına zirve Tırmanışı

Ağrılı Dağcılardan Süphan Dağına zirve Tırmanışı

Ağrı’lı Dağcılar Patnos ilçesinin, Dumanlı mezrasından 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na zirve tırmanışı yaptı. Ağrı’dan gelen 11 dağcı, dağcılık il temsilcisi Servet Arslan rehberliğinde 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na 7 saat’te zirve tırmanışını gerçekleştirdi. Tırmanışı başarıyla tamamlayan dağcılar, aynı güzergah üzerinden inişi ise 3 saat’te gerçekleştirdi.

Aynı rota üzerinden 2013 yılında gerçekleştirilen tırmanışın benzerini gerçekleştiren dağcılar Türkiye’nin en büyük üçüncü dağına tırmanış gerçekleştirdikleri için gururlu olduklarını söylediler.

Ağrı Dağcılık İl Temsilcisi Servet Arslan kendisinin Süphandağı’nın 4 bir tarafından daha önce Yıldız köyü, Kışkılı Köyü ve Güvercinlik Köyü rotalarından zirve yaptığını ancak yeni Dumanlı köyünden yapılan yolun ardından buraya tırmanış için gelen Dağcıların Patnos ilçesinden sonra 40 kmlik yolla 3 bin 100 kampına çıkabileceklerini söyledi. Arslan, “Burada 4-5 saat icersinde yapılacak tırmanışla Süphandağı zirvesi yapıldığını söyledi. Diğer rotalardan yapılan tırmanışlar 6-7 saat sürmektedir. Burada zirveye ulaşan Dağcılar zirvede bulunan 3 adet krater gölünde çevresinde daha fazla inceleme yapabilirler. Bu tırmanışa Ağrı Sosyal Politikalar il müdürü Mehmet Şafi Erim ve beraberinde kurum personelinden de katılanlar oldu.” dedi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ’de “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” Konferansı Düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ),  “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” Konferansı düzenlendi. AİÇÜ Kültür ve …