AĞRI’DA TOHUMLUK PATATES HASADI YAPILDI

AĞRI’DA TOHUMLUK PATATES HASADI YAPILDI

ABONE OL
31 Ağustos 2022 19:28
AĞRI’DA TOHUMLUK PATATES HASADI YAPILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı İli Tutak İlçesine bağlı Karaağaç Köyünde 100 dekar alanda Madelenie , 80 dekar alanda Melody ve 30 dekar alanda Jelly olmak üzere toplam 210 dekar alanda sertifikalı tohumluk patates hasadı gerçekleştirildi.

İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve teknik ekipleri tarafından üretimin her aşaması titizlikle takip edilerek üretimin ilk etabında her 10 dekar alandan toprak numuneleri alarak Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsüne göndermiştir. Alınan toprak numunelerinde patateste karantinaya tabii herhangi bir olguya rastlanılmamasının akabinde üretime başlanıldı.

Üretim aşamasında İl Müdürlüğümüz teknik ekipleri tarafından arazide iki defa yerinde kontrol ve tespit çalışmaları yapıldı.

Üretimin hasat aşamasında da üreticinin yanında hazır bulunan mühendislerimiz tarafından Madelenie çeşidinden 10 adet , Melody çeşidinden 8 adet ve Jelly çeşidinden de 3 adet numune alınarak Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsüne gönderilmek üzere üreticiye teslim edildi .

İlimizde Patates üretimi hakkında açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN; “İlimizde patates yemeklik ve tohumluk olarak üretilebilir. Yapılacak olan çalışmalarla İlimiz patates üretiminde hem kalite bakımından hem de üretim miktarı bakımından ülkemizde önemli bir konuma sahip olacağına inanıyoruz. Patates üretmemizde hiçbir problem yok. Önemli olan talep doğrultusunda istenilen çeşit ve miktarda üretim yapmaktır. Patates bir çapa bitkisidir. Kendisinden sonra ekilecek bitkiye temiz ve havalanmış toprak bırakmaktadır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi