Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’da taşkınlara önlem alındı

Ağrı’da taşkınlara önlem alındı

Ağrı’dan geçmekte olan Murat, Taşlıçay ve Körçay derelerinde taşkın riskini azaltmak için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla kırsal alanda çalışma başlatıldığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Murat Acu, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen ‘gölsu’ projesi kapsamında Ağrı’da uygulamaya geçtiklerini bildirdi. Doğu Anadolu Gelişim Projesi (DAP) kapsamında bulunan Ağrı’da2003-2019 yılları arasında tamamlanacak projeler ile 197 binh dekar zirai alanın sulamaya açılması, 67 yerleşim yerinin ve 35 bin dekar arazinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurulu gücünün 15 MW’a çıkarılması ve 40 milyon kWh yıllık hidroelektrik enerjisi üretimi hedeflendiğine dikkati çeken Murat Acu, şunları söyledi:
’’Ağrı’da taşkın riskini azaltmak için dere yataklarında oluşan rusubat, çöp ve atıkların temizliği için başlatılan makinalı çalışmalar aralıksız devam ediyor. Toplamda 20 iş makinesi ile çalışmalara başlanılmış olup yaklaşık 2,5 ay içerisinde Murat, Taşlıçay ve Körçay derelerinde taşkın tehlikesi oluşturabilecek kritik noktalarda dere yatağı tanzimi yapılmıştır. Ayrıca yine aynı çalışma programı dahilinde; Doğubayazıt ilçesindeki Sağdiç, Meryemana, Kanisipi, Şalvar, Kara  ve  Zengizor ile Tutak ilçesindeki Maksut 1 ve Maksut 2  olmak üzere toplamda 30 kilometrelik dere yatağında  yapılan çalışmalarla biriken çöp, rusubat  ve çeşitli atıklar temizlenmiş ve yöre halkına temiz bir yaşam ortamı sağlanmıştır. “

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan, Van’da Aşiret liderleri ile bir araya geldi

Belediye Başkanı Savcı Sayan, Van’da Kadim Aşiretler Federasyonu tarafından düzenlenen 5. yıl münasebeti ile kültür …