Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

ABONE OL
30 Nisan 2022 09:51
Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı’da Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni Düzenlendi

Valimiz Dr. Osman Varol’un katılımlarıyla Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni düzenlendi.

Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Sözleşmeli Tarım Lansmanı ve Tohum Dağıtım Töreni’ne Valimiz Dr. Osman Varol’un yanı sıra AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İsmail Sıkı, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, AK Parti Ağrı İl Başkanı Halil Özyolcu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin, STK temsilcileri, firma yetkilileri ve çiftçilerimiz katıldı.

İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, tarım ve hayvancılık sektöründe ilimizde yürütülen projelerin tanıtıldığı sinevizyon gösterisi ve sözleşmeli üretim modeli sunumu ile sürdü.

Tarım ve hayvancılık alanında ilimizin potansiyeline dikkat çekerek konuşmalarına başlayan Vali Varol: “Tarımın bugün dünya üzerinde ne kadar önemli bir noktaya geldiği hepinizin malumu. Pandemi ile başlayan süreçte tarım ve gıda güvenliği dünyanın en önemli meselelerinden bir tanesi oldu. Avrupa’nın en büyük tarımsal üreticisi ve en güçlü tarım ülkesi olan ülkemizi, dünyanın en stratejik sektörü olan gıda güvenliği konusunda, imkanları ve kaynakları ile geleceğe taşımak vazifemizdir. Kadimden beri tarımla uğraşan Ağrılı hemşehrilerimize en iyi bildikleri işin ne olduğunu sorsanız size tarım ve hayvancılık cevabını vereceklerdir.  İnsanların beslenebilmesi için en temel faaliyet olan tarımsal faaliyetleri ve hayvancılığı kökten, atadan bilmek övünülecek ve gurur duyulacak bir husustur. Hükümetimizin çok önemsediği tarım politikasını ilimizde ortaya çıkarmak için çaba içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz günden beri “Potansiyelini Keşfet Ağrı” diyor,  %65’i otlak mera olan memleketimizin potansiyeline inanarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarım ve hayvancılık sektöründe hükümetimizin yaptığı büyük desteklerin yanında İl Özel İdaremizin bütçesinden de iki yıldır ciddi kaynaklar ayırmaya çalışıyoruz. Bir buçuk yıllık süreçte büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayımızı yaklaşık %10 oranında arttırdık. Sağladığımız desteklerle ciddi bir farkındalık oluşturduk.” dedi.

Programda; Valiliğimizce hayata geçirilen, İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen, %80 hibe ile çiftçilerimizin desteklendiği Danelik Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi ve Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi ile Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından finanse edilen %75 hibe ile çiftçilerimizin desteklendiği Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi hakkında sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından tohumlar temsili olarak çiftçilerimize takdim edildi.

Tohum dağıtımının ardından; üreticilerimizin doğru ve bilinçli tarım uygulamaları yapmalarını, üretmiş oldukları ürünlerin kalitesini artırarak yüksek verim elde etmelerini, gelirlerinin artırılması suretiyle sürdürülebilir ekonomik büyüklüğe ulaşmalarını sağlamak üzere ilimizde uygulanmaya başlayacak olan sözleşmeli tarım için imzalar atıldı.

Valiliğimizce hayata geçirilerek İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında 2021 yılında 226 çiftçimize silajlık mısır yetiştiriciliği desteği sağlanmış olup; 2022 yılında ise 250 çiftçimiz daha proje kapsamında desteklenerek elde edilecek olan 25.000 ton silajlık mısır ekonomimize kazandırılacaktır. Danelik Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ise 100 çiftçimize danelik mısır yetiştiriciliği desteği sağlanacak,  proje sonucunda 2.250 ton danelik mısır elde edilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından finanse edilen Kuru Fasulye Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ise 100 çiftçimize kuru fasulye yetiştiriciliği desteği sağlanacak; proje sonucunda 300 ton kuru fasulye elde edilecektir.

Toplam bütçesi 1 milyon 250 bin TL olan projelerle 450 çiftçimize 30 ton tohum dağıtımı gerçekleştirilecek, 27.550 ton ürün elde edilerek ilimiz tarım hasılasına 20 milyon TL katkı sağlanacaktır. Projelerden yararlanan ve sözleşmeli tarıma başlayan 450 çiftçimiz ile kaynaklarımız etkin ve verimli kullanılacak; üreticilerimizin geliri artarken, tüketicilerimizin ucuz ürün tüketimi sağlanacak, tarladan sofraya kadar geçen süreçte zincirin halkaları kısaltılarak gıda enflasyonunun önüne geçilecektir.

 

İlimize hayırlı olsun..

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi