Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI’DA ‘OKULLAR RENKLENİYOR’ PROJESİ

AĞRI’DA ‘OKULLAR RENKLENİYOR’ PROJESİ

AĞRI’DA ‘OKULLAR RENKLENİYOR’ PROJESİ

  -İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HATEM DURSUN:
  -“GENÇLER VE ÇOCUKLAR GÜZEL GÖRÜNÜMLÜ RESİMLERİN BULUNDUĞU BİR OKULDA DAHA NEŞELİ VE VERİMLİ SAATLER GEÇİRİR”

  Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Okullarımız Renkleniyor’ projesi kapsamında kentteki okul binalarının duvarları resim ve çeşitli figürlerle renkleniyor.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Okullarımız Renkleniyor’ projesi kapsamında, kentteki anaokulları ile ilk ve ortaöğretim okullarındaki görsel sanatlar dersi öğretmenleri, öğrencilerle birlikte okulun bahçesi ve iç duvarlarını resim ve çeşitli figürlerle süslemeye başladı.

 İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, okul öncesi ile ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrencilere sanat zevkini aşılamaya çalışan ve onların  becerilerini geliştiren derslerden biri de görsel sanatlar dersi olduğunu söyledi.

Görsel sanatlar dersi, küçük çocukların ve gençlerin ilgisini çeken ve onları yaratıcı olmaya sevk eden etkinlikler içerdiğini ifade eden Dursun, “Bu tür derslerde çocuklar bir ürün oluşturmanın heyecanını yaşarlar ve bu durum onları son derece mutlu eder. Aynı zamanda onların kas gelişimini ve becerilerinin artmasını sağlar. Ayrıca estetik duygularını geliştirdiği, düşünce ve iradelerini de güçlendirmelerine imkan  verir. Bu projede öğretmen-öğrenci işbirliği ile yapılacak olan okul duvarlarını renklendirme çalışmaları, öğrencilere grupla iş yapma becerisi kazandırılacak, arkadaşlarıyla ilişkilerini güçlendirecek, çocuk, resim yaparak aynı zamanda çevresi ile iletişimde girecektir. Renkli ve güzel görünümlü ortamlar çocuklar arasındaki iletişimin güçlenmesine katkı sağlar. Gençler ve çocuklar güzel görünümlü resimlerin bulunduğu bir okulda daha neşeli ve verimli saatler geçirir. Bununla birlikte millî kimliğin güçlenmesinde katkı sağlayacak birtakım millî ve yöresel motiflerin göz önünde olması da eğitim öğretim sürecinde etkili olacaktır. Renkli ve güzel resimlerle süslenmiş okul ortamlarının daha ilgi çekici olduğu düşüncesinden hareketle böyle bir projenin faydalı olacağına inanmaktayız” dedi.

“HAZİRAN 2016 YILINDA BÜTÜN OKULLARIMIZDA BU ÇALIŞMAYI BAŞLATACAĞIZ”

Projenin anaokulları ile ilk ve ortaöğretim okullarındaki görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin öğrencilerle birlikte okulun bahçe ya da iç duvarlarında uygun görülen yerleri resimlerle veya çeşitli figürlerle süslenmesini içerdiğini belirten Dursun, “İnsanın iç dünyasını oluşturan duygular ile renkler arasında ilişki vardır. Renkler ve renkli ortamlar, insanları harekete geçirir, heyecanlandırır, sakinleştirir, üşütür veya ısıtır, memnuniyet sağlar, haz alma duygularımızı canlandırır. Yaşantımızın ortalama üçte ikisini kapalı mekânlarda geçirdiğimizi düşündüğümüzde, iç mekânlarda kullanılan renkler ve renkli resimler önem arz etmektedir. Projeyle görsel sanatlar dersiyle okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında sanat zevkini aşılamak, çocukların ve gençlerin grup çalışması ile arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmek, gençlerin ve çocukların güzel görünümlü resimlerin bulunduğu bir okulda daha neşeli ve verimli saatler geçirmesini sağlamak, milli ve yöresel motifleri öğrencilerle buluşturarak milli kimliğin oluşturulmasına katkı sağlamak hedefliyoruz. Proje kapsamında ilk olarak pilot seçtiğimiz Kadir Has Ortaokulu, Alpaslan Ortaokulu, Selahattin Eyyübi Ortaokulu, Akşemsettin Ortaokulu ve birleştirilmiş sınıflı köy ilkokullarında çalışmalar devam ediyor. Haziran 2016 yılında bütün okullarımızda bu çalışmayı başlatacağız. bu vesile ile emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

IMG-20151215-WA0020 IMG-20151215-WA0012 IMG-20151215-WA0003 1 (3) IMG-20151215-WA0021

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

 Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın Acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref AYDIN’ın babası  muhterem Hacı Selahattin AYDIN Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi bugün …