Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’da Kavun, Kinoa ve Lahana hasadı Yüz Güldürdü

Ağrı’da Kavun, Kinoa ve Lahana hasadı Yüz Güldürdü

Ağrı ili merkez Yurtpınar Köyünde yılın ilk kavun hasadı yapıldı..

Ağrı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Vekili Baykan ASLAN,  Ziraat Mühendisleri; Tahir YILMAZ ve  M. Merve YURTÇU ile Yurtpınar Köyüne gidilerek Köy muhtarı Celal KAYA ve yine  köy üreticisi Doğan KAYA'ya ait kavun bostanlarında ilk kavun hasadı yapıldı. Yurtpınar köyünde toplamda 40 dekar alanda kavun üretimi yapıldı. İl Müdürlüğümüz tarafından kavunun üretiminden hasat zamanına kadar Üreticilere teknik destek verildi.

​İlimizde ilk defa ekimi yapılan Kino Bitkisinin hasadı başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdür Yardımcısı Zeki ÇELİK,  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Baykan Aslan, Tutak İlçe Müdürü Sinan GELMEZ, Hamur İlçe Müdürü Turan ÇEÇEN ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na mensup 3 kişiden oluşan koordinat ekibinin de katılımıyla Tıbbı ve Aromatik Bitkiler'den olan Kinoa bitkisinin hasadının başlatılması için Hamur ve Tutak ilçelerine gidildi.  Ağrı ilinde 300 dekar alanda ilk defa alternatif ürün olarak yetiştirilen Kinoa bitkisinin hasadı yapıldı. 

Ağrı İli Hamur İlçesinde ekimi yapılan lahanaların hasadı başladı.

Yoğunhisar köyünde üretici Mehmet Ali Gündoğdu' ya ait tarlada yapılan lahana hasadına; Ağrı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Baykan ASLAN ve Ziraat Mühendisleri katıldı. Yoğunhisar köyünde yaklaşık 10 dekar alanda lahana sökümü yapıldı. Mayıs ayı itibari ile fidelerinin dikimi yapılan lahanaların hasadı ilimizde Eylül, Ekim aylarında yapılmaktır.  

6 1 4 2 3

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İLİMİZDE DOMATES HASADI YAPILDI

İlimiz Merkez Yazılı Köyü’nde Erol ŞAHİN’e ait domates tarlasında İl Müdürü Kenan ENGİN’in de katılımıyla …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.