Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI’da DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

AĞRI’da DÜNYA SÜT GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler Teşkilatı Uluslararası Sütçülük Federasyonu ( IDF ) 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda tüm ülkelerde 21-25 Mayıs Haftasının Dünya Süt Haftası olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Ülkemizde ise 1991 yılından itibaren Dünya Süt Haftası kutlanmaktadır. 2000 yılından bu yana, her 1 Haziran’da, süt sektörünün ekonomik kalkınmaya, çiftçilere ve beslenmeye katkısını tekrar hatırlamak ve hatırlatmak için Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır.
Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde; İl Müdürü Kenan Engin, İl Müdür Yardımcısı Ferdi Çelik, Gıda ve Yem Şube Müdürü Rıdvan Alpaslan ve ilgili personellerin katılımlarıyla “Dünya Süt Günü” program düzenlendi.
Yapılan programda İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin; “ İnsanın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için süt ve süt ürünlerinin vazgeçilmez gıdalar arasında yer aldığı, sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkısının yanı sıra içeriğindeki kalsiyum nedeniyle kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklardan korunmak için sütün düzenli olarak tüketilmesi gerektiği, ayrıca sütün; özellikle çocuklar için büyüme ve gelişmeyi sağlayan, beynin gelişmesine destek olan, göz, deri ve diş sağlığını koruyan, hücreleri onaran, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiren, enerji veren vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğunu” söyledi.
Programın sonunda çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza süt tüketimi ve sütün faydaları ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak; süt ikramı yapıldı.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Ağrı Hizmet-İş Sendikası İl Başkanlığına Emrah Aslan Atandı

Ağrı Hizmet-İş Sendikası İl Başkanlığına Emrah Aslan Atandı Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Ağrı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.