Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’da çiftçilere 750 bin koyun dağıtılacak

Ağrı’da çiftçilere 750 bin koyun dağıtılacak

Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi Koordinesinde İmzalanan Protokolle Çiftçilerimize 5 Yılda 750 Bin Koyun Desteği Sağlanacak

Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi koordinesinde imzalanan protokolle çiftçilerimize 5 yılda 750 bin koyun desteği sağlanacak.

Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokolün imza töreni Valimiz Dr. Osman Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Valimiz Dr. Osman Varol’un yanı sıra Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Belediye Başkanı Savcı Sayan, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalık Karabulut, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Bilal Sarıdoğan, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın, Ziraat Bankası Van Bölge Başkanı Turgut Arvas,  İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, Ziraat Bankası Ağrı Şube Müdürü Faruk Akyel, kurum müdürleri, muhtarlar, ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çiftçilerimizin katıldığı tören, İbrahim Çeçen Üniversitesi Osmanlı Konferans Salonu’nda düzenlendi.

‘Tarım ve hayvancılığın önündeki en büyük engel tefecilik’Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’da yaptığı konuşmasında Ağrı’nın bir tarım ve hayvancılık kenti olduğuna dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:”Ağrıyı kalkındırmak, Doğunun ve Türkiye’nin yıldızı yapmak boynumuzun borcu olsun. Gerçekten önemli bir iş başardık. Beş yılda 750 bin ki biz bunu daha da ileri bir aşamaya getirmek için mutlaka mücadele edeceğiz. Ama bundan sonraki ayağı sayın Valimiz ve Vekilimizle de yaptığımız toplantılar neticesinde büyükbaş hayvanı da bu işin içine katarak sadece küçükbaş olarak değil büyükbaş hayvancılığı dahil ederek Ağrı’da bir çığır açmak istiyoruz. Büyük bir yatırıma dönüştürmek istiyoruz. Bundan 15 sene önce Ağrı’nın et kombinasında yüzlerce işçi çalışıyordu. Türkiye’de kombine deyince ilk akla gelen üç dört kombineden birisi Ağrı Et Kombinasıydı. Ama maalesef biz bu işe sahip çıkamadık. Niye sahip çıkamadık biliyor musunuz? En belli başlı noktası üzülerek söylüyorum ki tefeciliktir. Tefecilikle Ağrı’ya hükmederek Ağrı’daki garibanların geçmesine sebep olmuşlardır. Hayvancılığın bitimine sebep olmuşlardır. Tarlaların ekilmemesine sebep olmuşlardır. Ağrı’yı kurtarmak için Ağrı’yı tefecilerden temizlemek lazım. Bizim temel sıkıntımız buradadır. Önce bunu aşmamız lazım. bunu aşmazsak yarın bu koyunları dağıttığımızda bu koyunların yemi ve otu için gidip para faiz edecekler. Sonra burada bu verdiğimiz koyunlar belki başımıza bela olacak. Buradan herkese sesleniyorum gelin el ele verelim birlikte bu faizcilik olayını kendi aramızda kaldıralım.”

 

İlimiz için hayati öneme sahip projenin açılış töreninde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmalarına başlayan Valimiz Dr. Osman Varol: ‘İlimiz çeşitli alanlarda büyük potansiyellere sahip. Bizim çalışma alanlarımızın başında tarım ve hayvancılık sektörü geliyor. Bu alanda temel iki hedefimiz var. Bu hedeflerden birincisi mevcut hayvanlarımızın katma değerini yükseltmek, ikincisi hayvan sayısını arttırmak. Bizler bugün bu proje ile sayısal artırımın peşindeyiz.’ dedi.

750 bin koyun desteğinin önemine vurgu yapan Vali Varol: ‘İlimizin tarım ve hayvancılık alanında bir uyanışa ve dirilişe ihtiyacı var. Bu projeyi bu amaçla gerçekleştiriyor, bin yıldır tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yürüten hemşehrilerimize güvenerek 750 bin koyun dağıtımını hedefliyoruz.’ dedi.

İmzalanan protokol ile çiftçilerimize; ipoteksiz ve faizsiz uygun şartlarda kredi imkanı sunulacak, Valiliğimiz koordinasyonunda proje faydalanıcılarına ucuz yem temin edilecek ve İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanacaktır. Çiftçilerimize sağlanan bu imkanların yanı sıra düşük kalitedeki meraların ıslahının hızlandırılması, ruhsatlı kesim yerleri ile et pazarlama ağlarının kurulması, mandıralar ve süt işletme tesisleri ile koyun sütüne katma değer kazandırılması ve organik koyunculuğun mevcut potansiyelinin ortaya çıkarılması ile Ağrı tarım ve hayvancılıkta hak ettiği noktaya ulaşacaktır.

28.09.2020 tarihinde imzalanan protokolle başlayan projenin I. Etap başvuruları 30.09.2020 tarihinde başlayacak ve 31.12.2020 tarihi mesai saati bitiminde sona erecektir. Başvurular İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde bulunan Proje Ofislerine şahsen yapılacak; projenin başvuru şartları ve uygulamaya ilişkin rehber, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü web sayfasında yayımlanacaktır.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Ağrı Belediyesi Mahalle Konağı Çalışmalarına Başladı

Ağrı Belediyesi Mahalle Konağı Çalışmalarına Başladı Ağrı Belediyesi 18 mahallede yapmayı planladığı mahalle konağı yerleşkelerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.