Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Ağrı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Ağrı’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94’üncü yıldönümü kutlamaları yapıldı.

Kültür ve Kongre merkezinde düzenlenen Kutlamalara, Ağrı Valisi ve Belediye Başkan vekili Süleyman Elban, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça, 12.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Ahmet Ömercikli, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan Şahin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Vali Elban “Aslında bizim bu topraklardaki mücadelemiz düşmana karşı Çanakkale yada 1.Dünya savaşı ile Kurtuluş savaşı ile başlayıp bunlarla sona ermedi. Bu topraklarda varolma yok olma mücadelemiz hep oldu. Karşı taraf bizim hep zafiyete düşmemizi bekliyor ve saldırıya geçiyor. Siz bugün batıdaki her hangi bir ülkenin parlemento binasına giderseniz Osmanlı ile ilgili tablolar görebilirsiniz. Cumhuriyetin erdemini faziletini burada uzun uzun anlatmak istemiyorum. Herşeyden önce Cumhuriyet bir eşitlik rejimidir. Bugün ilimizde de başka illerde de herhangi bir aile durumuna aşiret yapısına, etnik kökenine mezhebine bakılmaksızın önde gelen siyasetçi, iş adamı var. Bu salonu dolduran herkes gibi bende bir köy kökenli ve sıradan bir Anadolu ailesinin çocuğuyum. Bu kısa analizden çıkarmamız gereken şey, şartlar bizim için mazeret değil. Üretmek için başarılı olmak için birşeyleri kazanabilmek için şartlar mazeret değil, şartlar mazeret olsaydı, Çanakkaledeki şartlardan büyük mazeret yoktu. Kurtuluş savaşı şartlarından büyük mazeret yoktu. Cumhuriyeti ve bu vatanı bize emanet eden Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu memleket için ter dökmüş tüm büyüklerimize şükranlarımı sunuyor ve Allahtan rahmet diliyorum.”

 

Törende şiir, tiyatro ve çeşitli etkinliklerle devam etti. Programın sonunda çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerim ödüllerini almasıyla sona erdi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Hamur-Tutak Yolunda Yakıt Tankeri Devrildi

Hamur-Tutak Yolunda Yakıt Tankeri Devrildi Hamur-Tutak karayolu istikametinde hareket halinde olan 35 AJ 7698 plakalı …