Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı’da 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti

Ağrı’da 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin birinci yılında, Ağrı’da anma etkinliği düzenlendi. Ağrı Valilik Meydan’ında toplanan yüzlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ile sloganlar attı.

Burada oluşturulanplatformda Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından FETÖ’nün darbe girişimini ile ilgili sinevizyon gösterimi yapılırken bazı vatandaşlar da gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra alandakiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni’nde yaptığı konuşmayı da platforma kurulan dev ekranlardan izledi.

Ayrıca, FETÖ’nün darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler, isimleri tek tek okunarak anıldı. Meydanda kurulan stantlarda, STK’lar etkinliğe katılanlara yemek ve içecek ikramında bulunuldu.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminde ülkenin üzerine karabasan gibi bir karanlığın çöktüğünü söyledi.

Yakın tarihin en uzun gecesi olduğunu ifade eden Elban, “Hain FETÖ terör örgütü ister üniforma giymiş hainleri ile isterse sivil ayağı ile yerli yabancı tüm şer odakları ile birlikte o gece bu milletin dişinden tırnağından artırdığı paralar ile aldığı tank, uçak ve topları ile yine bu millete ve bu milletin meclisine, köprüsüne, herkese bombalar yağdırmaya başladılar.Bu neyin hırsıydı.Bunların hepsine sadece darbe diyoruz. Bu son olana ise hain darbe diyoruz. Bence hain sözü de yetersiz. Çünkü hiçbir insan hatta hiçbir hayvan bu kadar hunhar olamazdı. Kendi milletine kendi insanına bu kadar alçakça saldırıda bulunamazdı herhalde. Onlar hep bu milleti sömürüyordu, kullanıyordu. Çoluk çocuğunu, parasını imkanını ve devletini kullanıyordu. Ama bu milleti ve bu insanları hep küçümsüyorlardı. O yüzden de bu milleti hiç hesaba katmadılar. O gece göğsünde iman olan vatan ve bayrak aşkıyla dolu millet meydanları doldurdu. O gece meydanlara ilk çıkan en fazla çıkan bayrağına, milletine, devletine, mukaddesatına ilk sahip çıkan illerin başında illerin başında gelenlerin biride Ağrı’ydı.Tankın altına bir insan nasıl yatabilir?” diyen Elban, “İçinde iman olan insan demek ki bunları yapabiliyormuş. Allah’a hamd olsun o gece ümidimizle, heyecanımızla millete olan güvenimizde birkaç kat daha arttı. Artık biliyoruz ki bizim insanımızın imanıyla, vatan ve bayrak aşkıyla ve mukaddesata olan sevgisiyle yapmayacağı şey yoktur. O gece de bunu hep beraber gördük.” ifadelerini söyledi.Bir yıl geçti üzerinden geçmiş olsun diyen bu darbeyi lanetleyen bir tane ülke çıktı mı? Çıkmadı. Bu millet sadece bir avuç FETÖ’cüye değil tüm dünyaya da haddini bildirmiş oldu. Hep ‘bu gençliğin hali ne olacak, bu çocuklar nasıl olacaklar, işleri güçleri oyun’ diye herkesin bir serzenişi vardı. Ama o Gün bakıyoruz 15 Temmuz gecesi ilk şehit olanlar 15-16 yaşındaki gençlerimizdi. Demek ki bizim gençlerimizde tüm milletimiz gibi tüm mayası sağlam Allah’a şükür. O yüzden geleceğe de hep ümit ile bakıyoruz.

Programa, Vali yardımcıları Ejder Demir ile Kamil Aksoy, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi(AİÇÜ) Rektörü Abdulhalik Karabulut, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, AK Parti Ağrı İl Başkanı Kemal Atmaca, İl Müftüsü İbrahim Gemici, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Ağrı Otobüsü Kaza Yaptı : 1 Ölü 27 Yaralı

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde yolcu otobüsünün kaza yapan tıra çarptıktan sonra devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, …