Ana Sayfa / GÜNDEM / Ağrı Valisi Musa IŞIN ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

Ağrı Valisi Musa IŞIN ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde Ağrı Valisi Musa IŞIN ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un katılımlarıyla “Üniversite Gençliğiyle Buluşma” programı düzenlendi. Kültür ve Kongre Merkezinde bulunan Osmanlı Konferans Salonunda gerçekleşen programa Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

Program’da konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT; “bilimin sevgi ile bütünleştiği bir üniversite için her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan kardeşlik ve birlik hukuku içinde umudumuz olan siz değerli gençlerimizle birlikte daha iyi bir üniversite hayal ediyorum. Bu hayali gerçeğe dönüştürebilmemiz için akademisyenlerimizle daha özverili bir şekilde çalışıp, genç nesillere çok daha iyi bir eğitim-öğretim, araştırma imkânı sağlamamız lazım. İnşallah birlik içerinde bu ortamı sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT; “Allah’ın ‘hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu’ sözüne mazhar olan ilim ehli gençler olmalısınız. Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi; ‘ilimden gidilmeyen yol karanlıktır.’ dedi. Üstat Cemil MERİÇ ‘okumak, anlamak, bilmek gerek. İnsan en çok bilmediğinin düşmanıdır’ sözüne vurgu yapan Pof. Dr. KARABULUT, Tolstoy’un; “hayat resmen bizi dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkarır ve sonunda topla kendini der” sözlerine atıfta bulunarak; “gençler aklınız başınıza alın. Vatan hainlerine fırsat vermeyin” dedi. Bunun en iyi örneğinin 15 Temmuz gecesi görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. KARABULUT konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Batı’nın bugünkü çabaları da yine bize bunu gösteriyor. Ülkemiz üzerinde hain emelleri olan ideolojiler ancak umudumuz olan geçlerin çalışkanlığıyla, bilime ve öğrenmeye verdikleri önemle yenilgi İmam Şafi’ye ‘Fitne Zamanı hakkı tutanı nasıl anlarız’ diye sorduklarında ‘düşmanın oklarını takip ediniz, o sizi Hak ehline götürür’ cevabını vermiştir” dedi.

Vali Musa IŞIN: “Parlamenter Sistem ve Başkanlık Sistemi” başlıklı konuşmasında parlamenter sistemin tarihi ve ilk ortaya çıktığı dönemle ilgili olarak açıklamalarda bulunarak; “burada herhangi bir fikir dikte etme niyetinde değilim, sadece bir tablo ortaya koymaya çalışacağım ve bu tabloyu sizin muhakemenize bırakacağım. Altın çıkarsa alırınız, bakır çıkarsa reddedersiniz” dedi.

Türkiye Siyasi Tarihi ili ilgili önemli noktalara değinen Vali IŞIN, 1994 yılında Türkiye’nin -8 büyüdüğüne vurgu yaparak siyasi istikrarsızlıkların ülkemizin ilerlemesine engel olduğunu, Amerika, Avrupa, Orta Asya ve Latin Amerika’da birçok ülkenin Başkanlık sistemiyle yönetildiğini söyledi. Türkiye’nin geçmişte darbeler, ekonomik ve siyasi krizler ile 15 Temmuz gecesini yaşadığını kaydeden Vali IŞIN; “şahsi görüşüm, refah seviyemizin artması, ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrara kavuşabilmesi için siyasi kaosların artık olmadığı Başkanlık Sisteminin Türkiye’nin hayrına olacağını düşünüyorum.”

Karşılıklı sohbet şeklinde geçen program, üniversiteli gençlerin Vali Musa IŞIN ve Rektör Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’a soru sormalarının ardından Rektör KARABULUT’un, Vali IŞIN’a günün anısına teşekkür plaketi takdim etmesi ile sonra erdi.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İlidi Ailesinin Acı Günü

Cumaçay Eşrafından Nesim İlidi’nin Eşi, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Hasan İlidi’nin yengesi, Cumaçay bölgesi …