Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI İŞVERENLERİ İŞKUR İLE ÇALIŞIYOR!

AĞRI İŞVERENLERİ İŞKUR İLE ÇALIŞIYOR!

İŞKUR Ağrı ilinde 186 işyeri ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri İnşaat, Toptan ve Perakende Ticaret, İdari ve destek hizmet faaliyetleri ve Ulaştırma ve Depolama sektörlerinde yer almaktadır.

Ağrı genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %11,1’inde açık iş olduğu tespit edilmiştir. Ağrı genelinde açık iş oranı %1,2 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %3,4 ile İnşaat olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Beden İşçisi(İnşaat), Kasiyer ve Hemşire(Yeni Doğan)’dir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri; Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Hesap Yapabilme (Analitik Beceri)’dir. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile aramaktadır. Ağrı ilinde bulunan 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 62,3’u İŞKUR hizmetlerinden faydalanmaktadır. Türkiye genelinde ise İŞKUR hizmetlerinden faydalanma oranı yüzde 55,4 olarak gerçekleşerek, bu oran Ağrı ili için Türkiye ortalamasının üstündedir.

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,8’inde 181 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Şoför-Yük Taşıma, Aşçı, Pazarlamacı, İnşaat Ustası, Örtü Altı Sebze Yetiştiricisi(Seracı), Ön Muhasebeci, İnşaat Mühendisi, Kepçe Operatörü, Finisörcü(İplik) ve Matematik Öğretmeni-Ortaöğretim meslekleridir.

Ağrı genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 821 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 17,6 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler Toptan ve perakende ticaret, İdari ve destek hizmet faaliyetleri, Bilgi ve iletişim ve İnşaattır. Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ve Şoför-Yük Taşıma mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Halkla İlişkiler Görevlisi ve Müzisyen mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AĞRI BELEDİYESİ KAR ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Ağrı Belediyesi etkili olan kar yağışının ardından şehir merkezi ve mahallelerde kar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. …