Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ’NDE ŞEB-İ ARUS MEVLANA PANELİ DÜZENLENDİ

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ’NDE ŞEB-İ ARUS MEVLANA PANELİ DÜZENLENDİ

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Okuyorum Öğrenci Kulübü Şeb-i Arus Mevlana anma etkinliği düzenledi.

Nezehat Çeçen konferans salonunda düzenlenen Şeb-i Arus Mevlana anma paneli Ağrı İl Müftüsü İbrahim GEMİCİ ile birçok akademisyen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Sinan SARI’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelde Allah dostu Mevlana’nın ilmi yönü tasavvuf, itikat ve felsefe alanlarında 3 farklı dalda anlatıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Ağrı İl Müftüsü İbrahim GEMİCİ: “ ‘Gel gel ne olursan ol, yine gel’ Hz. Mevlana’ın bu sözünü iyi anlamak gerek, gelin demiş ancak geldiğiniz gibi kalmayın manevi olarak kendinizi geliştirin demiştir” şeklinde konuştu. Hz. Mevlana’nın tasavvuf yönünü anlatan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar KAVAK: “ Tasavvuf okuyarak bilgiyi edinebilirsiniz ancak asıl önemli olan okunanı yorumlayıp yaşamaktır, bu bilgilere sahip olup yaşamak binlerce kitap okumaktan daha faydalıdır. Ancak bu bilgiler ışığında gönüllere hitap edebiliriz. Hz. Mevlana bunun en büyük örneğidir.” dedi. Hz Mevlana’yı felsefe alanında yorumlayan İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimi Bölümünden Öğrt. Gör. M. Latif BAKIŞ : “ Hz Mevlana’nın eserlerine baktığımızda şiirsel bir dil kullandığını görürüz, ancak Hz Mevlana ‘ Ben size şiir okumuyorum’ demiştir. Çünkü Hz Mevlana’nın kurduğu cümlelerin her harfi kalbin derinliklerinden yani manevi boyutundan Allah korkusunu hissettiği yerden gelmiştir ve her kalbe bunu hissettirmiştir. Bedenen bulunduğumuz konumda duruyor olabiliriz ancak Allah’a ulaşmak istiyorsak kalbimizle Allah’ı anarak Allah’ı hissedebiliriz.” diye konuştu. Hz Mevlana’nın takva yönünü anlatan İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M. Salih GEÇİT: “ İslam alimlerinin ayrıştırıldığı İslamiyet üzerinde büyük oyunların döndüğü bir dönemdeyiz, İslam alimlerimizin büyüklerinden Hz Mevlana’yı ve tüm alimlerimizi iyi öğrenip onları tanımalıyız, kendi nefislerine buyurduklarını bizlerde kendi nefsimize uyarlayarak takva yönlerini yaşayarak onların itibarlarını iade edip gelecek nesillere yaşatmalıyız.” şeklinde konuştu.

Şeb-i Arus Mevlana anma paneli minik semazen grubunun semazen gösterisinin ardından İstanbul ilahi grubunun ilahi yorumlamalarıyla son buldu. Panel sonrası Halep’e destek kampanyası kapsamında kermes düzenlendi.

 

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

Başkan Sayan müjdeyi verdi ; Ağrı’da asfaltlanmamış yol kalmayacak

Başkan Sayan müjdeyi verdi, Ağrı’da asfaltlanmamış yol kalmayacak Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı’da kurulacak …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.