Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ ENGELLİ FARKINDALIĞI KONFERANSI DÜZENLENDİ

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ ENGELLİ FARKINDALIĞI KONFERANSI DÜZENLENDİ

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİNDE “ENGELLİ FARKINDALIĞI” KONFERANSI DÜZENLENDİ

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla, “Engelli Farkındalığı” konulu bir konferans düzenlendi.

Ağrı Özel Eğitim Uygulama Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Barış Aker ile Otizm hastası bir çocuğun Annesi olan Hayriye Altınsu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferans, AİÇÜ Nezahat Çeçen Konferans salonunda gerçekleşti. Üniversite öğrencilerinin ve çevre halkının engelli insanlar hakkında bilgilendirilmesini amaçlayan konferansa, Üniversite Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Telat YANIK, Genel Sekreter Ali BALKİS, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Telat YANIK, ‘Dünya Engelli Günü’nün dünyada yılın sadece bir gününde, ülkemizde ise bir hafta olarak kabul edildiğine dikkat çekerek, “Sadece belli günlerde değil, hayatın her alanında engelli vatandaşların farkında olmalıyız. Çünkü böylesine önemli bir konu ne kadar çok hatırlanırsa, toplumda engelli farkındalığı da o kadar çok artacaktır. Üniversitemizde bugünü hatırlayıp, konferansı düzenleyen arkadaşlara ve katılımlarıyla bizleri bilgilendiren konuşmacılara teşekkür ediyorum” dedi.

“Engelli Farkındalığı” konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan Ağrı Özel Eğitim Uygulama Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Barış Aker, “Bütün insanlar eşit haklarla dünyaya gelir. Ancak gerçek yaşamda kimi gruplar fiziksel ve zihinsel farklılıkları nedeniyle bu haklardan mahrum kalır. Fiziksel ve zihinsel farklılığa sahip bu kişilerin durumu, şüphesiz küresel insan hakları sorunudur ve bu sorunun giderilmesi, topluma engelli farkındalığının aşılanması ve illerde özel eğitim uygulama merkezlerinin açılmasıyla mümkün olacaktır” diye konuştu.

Katılımcılardan Hayriye ALTINSU ise Otizm hastası olan çocuğuna teşhis konulduğu andan tedavi sürecine kadar geçen zaman zarfında yaşadıklarını anlatarak, engelli birey ailelerinin yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. “Annelerin en büyük korkusu evlat acısı yaşamaktır. Biz engelli anneleri ise çocuklarımızdan önce ölmekten korkarız” diyen ALTINSU, konuşmasıyla dinleyenleri duygulandırdı.

Konferans müzik ziyafeti ile sona erdi.

1 (2) 5 6

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

HÜDA PAR’dan Ağrı Haber Gazetesi’ne ziyaret

HÜDA PAR Ağrı İl Başkanı Şaban Gökhan ve yönetimi kentte yayın hayatını sürdüren Ağrı Haber …