Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ 2. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ 2. ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile Ağrı Valiliği tarafından gerçekleştirilen “2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” başladı. Kongrenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, “Gerçekleştirilen uluslararası kongre ile üniversitemizin yurt içi ve dışındaki en önemli bilim yuvaları arasındaki konumu daha da perçinlenmiş olacaktır” dedi.

Merkez kampüste yapımı tamamlanan İshakpaşa Sarayı modelinde olan, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 12-14 Ekim tarihleri arasında bilim insanlarını ve öğrencileri bir araya getiriyor. Yurt içi ve yurtdışından yüz yetmiş bilim insanının bildiri ve sunumunun yer aldığı kongrenin açılışı, Ağrı Valisi Musa IŞIN, Prof. Dr. İrfan ASLAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel ÜNAL, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi ve Kültür ve Kongre Merkezinin açılışında misafirleri, Meslek Yüksekokulu El Sanatlar Bölümü’nden Öğr. Gör. Bilal HANO ile Öğr. Gör. Cüneyt TAŞIR’ın “Bin Yılın Motifi” kişisel sergisi karşıladı.

Valilik ve üniversitenin işbirliğiyle gerçekleşen sosyal bilimler kongresinin kent ve ülke bilimine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Ağrı Valisi Musa IŞIN, dünyanın farklı noktalarında yaşanan sorunların sona erdirilmesinde sosyal bilimlerde çalışmalar yürüten bilim adamlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Dünya’nın dünden daha huzursuz bir halde olduğunu kaydeden Vali IŞIN: “İnsanlar zenginleşmesine, teknolojinin gelişmesine, refah seviyesinin yükselmiş olmasına rağmen bugün gençliğimiz sefalet içerisindedir. Savaşlar, kargaşalar, terör eylemleri, iç savaşlar ve iç çatışmalar almış başını gitmektedir. Eğer biz insanın kendisini bizatihi odak noktası olarak kabul etseydik ve insanın ruhuna hitap etmiş olsaydık zannediyorum toplum bugünkü noktada olmayacaktı. Onun için sosyal bilimler değerlidir, önemlidir” diye konuştu. “Biz dünyanın her yerinde sulh ve selamet istiyoruz” diyen Vali IŞIN: “Biz istiyoruz ki dünyanın her yerinde huzur ve refah hüküm sürsün. Bu konuda ise Sosyal bilimcilerimize ve bilim adamlarımıza çok iş düşüyor. Çünkü toplumu yönlendirenler de fikir üretenler de bilim adamlarımızdır.”

Bir şehri yaşanmaya değer kılan şeyin o şehrin üzerinde kurulduğu değer sistemiyle şehrin insanlarının bağlı bulunduğu değerler arasındaki bağ olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. İrfan ASLAN: “Bugün gerek bilimsel, gerekse sosyal ve kültürel alanda kendini ispatlayan, son zamanlarda adını Türkiye genelinde duyurmayı başaran Ağrı ilimizin ilk ve tek yükseköğretim kurumu olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, artık kabuğunu kırmayı başarmış ve geleceğe çok daha etkin ve dinamik biçimde hazırlanmaktadır” dedi.

Yüksek teknolojinin otomatikleştirdiği insanın bir çıkış noktası aradığını ve bu çıkış yolunun bilgi, donanım ve geleneğe sahip çıkmaktan geçtiğine dikkat çeken Prof. Dr. ASLAN, şöyle devam etti:

“Sosyal Bilimlerin temel amacı birbirine bağımlı global bir dünyada, kültürel farklılıkları olan demokratik bir toplumun vatandaşları olarak, kamu yararına bilgiye dayalı, mantıklı kararlar verebilme yeteneği geliştirmek için genç insanlara yardımcı olmaktır. Sosyal Bilimlerin

değişimi ve sürekliliği inceliyor olması, bireyi toplumsallaştırma amacı güden eğitimde, Sosyal Bilimlerin etkin bir yer kazanmasına yol açmış ve eğitimin, hem bir sosyal bilim dalı hem de Sosyal Bilimlerin uygulama alanı durumuna gelmesi ‘Sosyal Bilgiler’ kavramını meydana getirmiştir. Sosyal Bilimler disiplininin sahip olduğu bu anlamlı potansiyeli geliştirmek ve bunu toplumun menfaatine uygun kullanmak için yeni kuşaklara özgüven duygusunu kazandırmanın yollarını aramaktayız. Bu amaca binaen öğrenci, eğitici ve yöneticilerimizin bu bilimsel faaliyetlere katılımı azami olarak sağlama gayreti içerisindeyiz.”

Kongre Düzenleme Kurulu adına açılış konuşması yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet EDİ, ikincisi düzenlenen kongrenin her aşamasında emeği geçen Ağrı Valiliği, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, akademisyenleri ve öğrencilerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kongrenin düzenlenmesinde paydaş olan Selçuk Üniversitesi adına konuşan Uz. Dr. Ahmet AYTAÇ, bilim çıtasını her geçen gün yükseğe taşıyan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, gelecek yıl ki kongreye Konya’da ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını söyledi.

Konuşmalar sonrası kongrenin açılış bölümü, plaket, Öğr. Gör. TAŞIR ile Öğr. Gör. HANO’nun el emeği tablolarının takdimi ve müzik dinletisi ile sona erdi.

 

thumbnail_8 thumbnail_7 thumbnail_4 thumbnail_2 thumbnail_1 thumbnail_10 thumbnail_9 thumbnail_14 thumbnail_15

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

İLİMİZDE DOMATES HASADI YAPILDI

İlimiz Merkez Yazılı Köyü’nde Erol ŞAHİN’e ait domates tarlasında İl Müdürü Kenan ENGİN’in de katılımıyla …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.