Ana Sayfa / GÜNDEM / AĞRI GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLER ARASI YARIŞMALAR YAPILDI

AĞRI GENÇLİK MERKEZİNDE GENÇLER ARASI YARIŞMALAR YAPILDI

Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi üyelerinin katılım sağladığı Türk müziği, şiir okuma, tiyatro ve bilgi yarışmaları gerçekleştirildi. Yarışmalarda 300’e yakın genç derece elde edebilmek için hünerlerini sergiledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür ve Sanat Yarışmaları” adıyla Türk müziği, şiir okuma, tiyatro ve bilgi yarışmaları Gençlik Merkezi çok amaçlı spor salonunda düzenlendi.

Gençlerin geleneksel sanata sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlenen yarışmalar, il birinciliği, grup birinciliği ve Türkiye finalleri olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilecek. İl birinciliği aşaması, ocak-şubat, grup birinciliği yarışmaları, mart-nisan, Türkiye finalleri ise mayıs ayında yapılacak.

Ağrı’da düzenlenen Yarışmalarda gençlerin performansını, alanında uzman kişilerin oluşturduğu jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

İl yarışmasında birinci olanlar, grup finaline katılmaya hak kazandı. Türkiye birincileri, yurt dışı gezisiyle ödüllendirilecek.

Yarışmalara ilişkin ayrıntılar şöyle:

Gençler Arası Türk Müziği Yarışması

“Sahne sırası sende” sloganıyla bu yıl 4. kez düzenlenen yarışma, 18-23 ve 24-29 yaş gruplarında solo erkek ses, solo kadın ses ve özgün yorumlama dallarında organize edildi. Gençler, Türk halk, Türk sanat ve geleneksel Türk müziğinden eserleri seslendirdi.

Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması

“Bir şiir, bir nefes” sloganıyla bu yıl 2. kez düzenlenen yarışmaya, 14-17 ve 18-25 yaş aralığındaki gençler katılım sağladı. Erkekler ve kadınlar kategorilerindeki yarışmada, Türk şairler tarafından yazılan “anne ve baba sevgisi” temalı eserler okundu. Gençler yarışmaya, kendi yazdıkları şiirlerle de katılım sağladı.

Gençler Arası Tiyatro Yarışması

“Hayallerini sahneye taşı” sloganıyla bu yıl 3. kez düzenlenen yarışmaya, 14-29 yaş arası gençler, en az 3, en fazla 15 kişilik ekipler halinde katıldı. Vatan sevgisi adı altında üretkenlik, çalışkanlık, fedakarlık, bağımsızlık, şehitlik, dürüstlük, vatan savunması, dayanışma ve sadakat konularını işleyen komedi ve dram türünde yapılan yarışmada, gençlerin yazdığı özgün senaryolar sahneye taşındı.

Gençler Arası Bilgi Yarışması

“Kim bilir” sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek yarışmaya, 14-17 ve 18-25 yaş gruplarındaki gençler katılım sağladı.

Lise ve üniversite düzeyinde iki farklı kategoride yapılacak yarışmada gençlere, genel kültür, tarih (İslam ve Türk dünya tarihi), sanat tarihi, edebiyat, coğrafya, vatandaşlık, güncel konular, görsel sanatlar, müzik, sayısal mantık ve spor kültürü konularından seçmeli sorular yöneltildi.

Yarışmalar sonucunda dereceye giren gençlere başarı belgesi, hediye çeki ve yarışmaya katılan bütün gençlere katılım belgesi Ağrı Gençlik Merkezi Müdürü M.Nuri Okan ve Gençlik Liderleri tarafından takdim edildi.

Hakkında Ağrı Haber - Admin

Ayrıca Haberler..

AİÇÜ’de Kulaçlar Engelleri Aşmak İçin Atıldı

AİÇÜ’de Kulaçlar Engelleri Aşmak İçin Atıldı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ) ‘3 Aralık Dünya Engelliler …