Ağrı 60. Bin Meyve Fidanıyla Meyveleniyor

Ağrı 60. Bin Meyve Fidanıyla Meyveleniyor

ABONE OL
21 Mayıs 2020 16:43
Ağrı 60. Bin Meyve Fidanıyla Meyveleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ağrı’da, tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması ve bölgenin meyve ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan “Meyve Yetiştiriciliği ve Geliştirmesi Projesi” kapsamında bugün 60 bin meyve fidanı çiftçiye dağıtıldı.
Dağıtım törenine Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban, Vali Yardımcısı Yusuf Cıbır, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, İl Özel İdare Sekreteri Erhan Tenekeci, ve çiftçiler katıldı.
Törende açıklamada bulunan Vali Elban, 2018 yılının ilkbaharında il genelinde elma, armut, kiraz ve vişne gibi çeşitli meyve ağaçların bulunduğu 650 da bahçelerle projeye başladıklarını söyledi.
2019 yılında ise 5 da meyve bahçeleri kurduklarını belirten Elban, şöyle konuştu: “En küçük bahçeleri 5 da en büyüklerini de 10 da üzerine sulama sistemiyle beraber kurarak çiftçimize teslim ediyoruz.
Bu yıl ise yaklaşık 4 bin 500 dönümlük bir bahçe kurulumu yapılarak tamamlandı. Fazladan bir şey daha yaptık, çiftçilerimizden yoğun fidan talebi gelince İl Özel İdaremizden il merkezi ve 7 ilçe için yaklaşık 60 bin meyve ağacı aldık. Vatandaşlarımıza 10-15 adet şeklinde ücretsiz olarak dağıtıyoruz.”
3 yıl içerisinde il genelinde yaklaşık 10 da meyve fidanları toprakla buluştu. Vali Elban, geçen yıldan bu yana 100 bin adet ücretsiz fidan dağıttıklarını anlattı.
Ağrı’yı meyvecilikle anılır bir kent haline getirmeyi hedeflediklerini ve bu yıl 3. yılına giren fidanlardan ciddi bir meyve hasadı beklediklerini ifade eden Vali Elban, “Örneğin 5-10 dönümlük meyve bahçesi kuran çiftçiler bize 2. yıllarında bu yıl 3-5 ton arası ürün beklediklerini söylediler.
Buda bizi çok mutlu etti. İnşallah ilimiz meyvecilikle anılan bir il olacak.” diye konuştu.
İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, programda yaptığı açıklamada; “Bu yılın sonunda toplam 230 bin civarında meyve fidanını toprakla buluşturmuş olacağız.
Bu günde 60.000 meyve fidanını üreticilerimize dağıtıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla 6 bin dekar meyvecilik alanı oluşturduk.
Bu İlimizde geçmiş yıllarda yapılan çalışmanın 10 katı kadardır.
Projeye başlarken resmi kayıtlara göre 600 dönüm olan mevcut alanı yaptığımız projeyle üç yılın sonunda 10 bin dekarlık alana çıkardık. Temennimiz hayvancılığın yanı sıra Ağrının bir meyve bahçesine dönüşmesidir. Dağıtılan meyve fidanları çiftçimize hayırlı olsun”. İfadelerini kullandı
Tören Fidan dağıtımının ardından son buldu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r
    Ağrı Haber, Ağrı Haberleri, Ağrı Haber Gazetesi